V nizozemských volbách triumfovala pravice

Volby v Nizozemsku přinesly vítězství pravice. Nejvíce hlasů získali křesťanští demokraté - ve 120členném parlamentu obsadí podle předběžných výsledků 43 míst. Na druhém místě je strana zavražděného Pima Fortuyna s šestadvaceti a třetí jsou liberálové s třiadvaceti mandáty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Peter Balkenende | Foto: ČTK/AP

Holanďané zvolili změnu. Labouristé současného premiéra Wima Koka ztratili v parlamentu 22 křesel a skončí nejspíš v opozici. Dosud vládní středolevá koalice utrpěla drtivou porážku - dohromady získala 64 poslaneckých křesel. "Nizozemí potřebuje nové vedení a nové myšlenky," prohlásil šéf vítězných křesťanských demokratů Jan Peter Balkenende.

Největším překvapením je zisk 26 míst pro stranu zavražděného krajního pravičáka Pima Fortuyna. Zatím není jisté, jestli křesťanští demokraté pozvou Fortuynovu stranu do vlády, ale nizozemská média to nevylučují. Fortuyn se nedožil úspěchu své strany, která vznikla teprve v únoru a za tři měsíce obsadila druhé místo v parlamentních volbách.

Balkenende už oznámil, že je připraven sestavit nový nizozemský kabinet. V zákulisí se mluví o tom, že může vytvořit pravicovou vládu s populistickou stranou Pima Fortuyna a liberály. Dohromady by měl mít 92 křesel v parlamentu, tedy drtivou většinu. Nizozemsko se tak stává dalším pokračováním volebních neúspěchů levice v zemích Evropské unie, které začaly loni v Itálii a letos se přenesly do Francie, Dánska a Portugalska.

Představitelé poražených stran už ze svého neúspěchu vyvodili důsledky. Předseda a volební lídr sociálních demokratů podal demisi na svou funkci vedoucího strany. Její tajemník Ruud Koole označil výsledky za nejhorší v historii strany. Odstupující premiér Wim Kok pak k tomu dodal, že "nastávají zřejmě špatné časy pro sociální demokracii v celé Evropě, nejen v Nizozemsku".

Definitivní výsledky voleb mají být zveřejněny 21. května, po započtení hlasů ze zámoří. Tyto hlasy však prakticky nikdy předběžné výsledky nijak významně nezmění, protože z celkového počtu 12,5 miliónu voličů tvoří jen mizivý podíl.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme