V Sýrii bojuje až 100 tisíc džihádistů. Podle odborníků mohou zhatit naděje na mír

Až polovinu povstaleckých skupin v Sýrii tvoří islámští extremisté. Džihádisté odmítají jakékoli dohody o ukončení krize, ať už mezinárodní nebo uzavřené přímo v samotné Sýrii. Podle mnoha expertů navíc islamistické skupiny představují riziko nejen pro sousední země, ale také pro Evropu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští povstalci

Syrští povstalci | Zdroj: ČTK

Podle Úřadu zvláštního vyslance OSN pro Sýrii Lachdara Brahímího působí v Sýrii na 650 džihádistických skupin. Některé mají jen několik desítek členů, jiné tisíce. Problémem je, že mají zajištěn stálý přísun zbraní a také peněz, hlavně ze Saúdské Arábie.

Většinou jde o zahraniční bojovníky, ať už z Libye, Afghánistánu, ale také z Bosny nebo Kosova. Údajně mezi nimi jsou i někteří ze západních evropských států včetně Německa. A do Sýrie se dostávají zejména přes Turecko nebo Libanonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O islámských extrémistech bojujících v Sýrii mluvil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v této zemi Robert Mikoláš

V současnosti jich tak v Sýrii operuje až sto tisíc. Mnohdy ovšem tyto skupiny bojují i mezi sebou. Otázkou také je, kam se příště obrátí dál, a to znepokojuje vlády v Evropě.

OSN v této souvislosti varuje před dalším zhoršením už tak kritické humanitární situace. Až polovina syrských nemocnic je údajně zničená či poškozená, zdravotnictví je na pokraji kolapsu. Hlavním důvodem jsou pokračující útoky na lékaře a zdravotnický personál i samotné pacienty.

Na mnoha místech země tak nelze vůbec poskytnout základní zdravotní péči. Například v Aleppu působilo před konfliktem 5000 doktorů, dnes jich tam zůstalo pouhých 36. I proto se světové lékařské kapacity rozhodly napsat otevřený dopis, který zveřejnil známý medicínský časopis The Lancet.

Doktoři i vědci, mezi nimi také tři nositelé Nobelovy ceny, vyzývají obě strany konfliktu, aby chránily personál v nemocnicích, zajistily bezpečný přísun léků a neútočily na nemocnice či sanitky. Vinu za současný stav podle těch expertů nesou především povstalci.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme