V USA začal proces v případu rasistických vražd z roku 1964

Výběrem poroty začal v americkém státě Mississippi soud, který otevře jednu z bolavých kapitol historie období rasismu. Proces má znovu posoudit, zda šéf jedné z odnoží Ku-Klux-Klanu měl něco společného s vraždou tří aktivistů za lidská práva před více než 40 lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha spravedlnosti | Foto: Neznámý

Po 41 letech se začíná projednávat vražda tří mužů, kteří přijeli na americký jih obhajovat práva černošských obyvatel a na jaře roku 1964 byli zavražděni ve státě Mississippi, když se pokoušeli registrovat černošské voliče a vyšetřit požár v černošském kostele. Předpokládá se, že byli uneseni, biti a nakonec zastřeleni. Jejich těla se našla až šest týdnů po vraždě.

Hlavním obviněným, který nyní jako jediný stane před soudem, byl už tehdy šéf tamní pobočky Ku-Klux-Klanu Edgar Ray Killen. Dnes už je mu 80 let, tvrdí, že je nevinný, i když důkazy mluví proti bývalým členům rasistické organizace. Případ se stal námětem k filmu Mississippi v plamenech s Genem Hackmanem a Williamem Dafoem.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme