Ve Vietnamu odsoudili 14 aktivistů za protivládní spiknutí

Ze spiknutí a pokusu svrhnout komunistický režim odsoudili ve Vietnamu 14 lidí. Třináct z obžalovaných poslal soud do vězení. Za protistátní činnost si mají odsedět 3 až 13 let. Jeden z odsouzených vyvázl s podmínkou. Jde o nejtěžší tresty vůči aktivistům, které za posledních deset let ve Vietnamu padly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propaganda na bilboardech ve Vietnamu | Foto: Společnost NaZemi

Většina ze čtrnácti odsouzených jsou katolíci a bloggeři. Všichni byli také údajně napojeni na politickou stranu Viet Tan.

Ta sídlí ve Spojených státech. Vietnamská vláda považuje členy tohoto opozičního sdružení za teroristy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu informovala o zatčení vietnamských aktivistů asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Soud už kritizovaly Spojené státy. Americká ambasáda v Hanoji vydala prohlášení, podle kterého odsouzení nechtěli svrhnout režim, ale jen prosazovali svobodu slova.

Proti verdiktu soudu jsou i lidsko-právní organizace. Podle asijské pobočky Human Rights Watch jsou tresty nepřiměřené.

Vietnamská vláda v posledních letech bojuje proti opozici a do vězení už poslala několik desítek věřících a disidentů.

Jen za poslední rok byly ve Vietnamu odsouzeny asi dvě desítky aktivistů. Jde však jen o známé případy. Uvězněných tak může být mnohem více.

Jejich tresty se navíc pohybují okolo 8 až 13 let. Mezi častá obvinění patří právě šíření protistátní propagandy a pokusy svrhnout vládu.

Vánoční svátky nahrávají represím

Vláda současném případě využila toho, že se v jihovýchodní Asii lidé chystají oslavit Vánoce a Nový rok. Právě svátky jsou totiž obdobím, kdy země s autoritářským režimem zatýkají a odsuzují.

Lidé se totiž méně věnují čtení zpráv a lidsko-právní organizace a média mají prázdniny. Existuje tedy šance na minimální odpor a kritiku.

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme