Ve Vietnamu odsoudili 14 aktivistů za protivládní spiknutí

Ze spiknutí a pokusu svrhnout komunistický režim odsoudili ve Vietnamu 14 lidí. Třináct z obžalovaných poslal soud do vězení. Za protistátní činnost si mají odsedět 3 až 13 let. Jeden z odsouzených vyvázl s podmínkou. Jde o nejtěžší tresty vůči aktivistům, které za posledních deset let ve Vietnamu padly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propaganda na bilboardech ve Vietnamu | Foto: Společnost NaZemi

Většina ze čtrnácti odsouzených jsou katolíci a bloggeři. Všichni byli také údajně napojeni na politickou stranu Viet Tan.

Ta sídlí ve Spojených státech. Vietnamská vláda považuje členy tohoto opozičního sdružení za teroristy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu informovala o zatčení vietnamských aktivistů asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Soud už kritizovaly Spojené státy. Americká ambasáda v Hanoji vydala prohlášení, podle kterého odsouzení nechtěli svrhnout režim, ale jen prosazovali svobodu slova.

Proti verdiktu soudu jsou i lidsko-právní organizace. Podle asijské pobočky Human Rights Watch jsou tresty nepřiměřené.

Vietnamská vláda v posledních letech bojuje proti opozici a do vězení už poslala několik desítek věřících a disidentů.

Jen za poslední rok byly ve Vietnamu odsouzeny asi dvě desítky aktivistů. Jde však jen o známé případy. Uvězněných tak může být mnohem více.

Jejich tresty se navíc pohybují okolo 8 až 13 let. Mezi častá obvinění patří právě šíření protistátní propagandy a pokusy svrhnout vládu.

Vánoční svátky nahrávají represím

Vláda současném případě využila toho, že se v jihovýchodní Asii lidé chystají oslavit Vánoce a Nový rok. Právě svátky jsou totiž obdobím, kdy země s autoritářským režimem zatýkají a odsuzují.

Lidé se totiž méně věnují čtení zpráv a lidsko-právní organizace a média mají prázdniny. Existuje tedy šance na minimální odpor a kritiku.

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme