Vernisáže mezi paneláky – to jsou Košice, Evropské hlavní město kultury 2013

Evropské hlavní město kultury nemusí mít historické centrum velké jako Praha. Ani celosvětově známý symbol jako třeba pařížskou eiffelovku. Kultura může prokvétat i mezi obyčejnými paneláky. Příkladem jsou Košice - východoslovenská metropole je spolu s francouzským Marseille Evropským hlavním městem kultury 2013. Košický projekt sází na kreativitu a nebojácnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Košické sídliště Luník IX

Košické sídliště Luník IX | Foto: Vojtěch Berger

Kulturní centrum Tabačka kousek od centra Košic je známé i daleko za hranicemi města. Pořád se tu něco děje, koncert střídá vernisáž, a to přesně vyhovuje lidem jako Slavo Stankovič. Mladý fotograf obráží v Košicích jednu kulturní akci za druhou.

„Co se týče kulturního vyžití, začíná toho tady být dost. V některých dnech tu jsou tři vernisáže, potom si můžete týden oddychnout a pak je zase koncert za koncertem," říká Stankovič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na východním Slovensku natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Košice jsou dnes průmyslové město a kromě hlavního náměstí s gotickým dómem svaté Alžběty to není žádná velká krása. Za městem duní železárny, které na východní Slovensko přitáhly desetitisíce lidí za prací. Kolem Košic vyrašily paneláky a někdejší kavárenské tempo v košických ulicích vystřídal velkoměstský šrumec.

Ředitel projektu Evropského hlavního města kultury Ján Sudzina v tom přesto vidí výhodu a sídliště rozhodně nechce před návštěvníky schovávat.

„To je naše historie, to, co vymezovalo tento prostor několik desítek let a my se k tomu hlásíme. Součástí našeho programu je i decentralizace kultury z centra na periférie, na sídliště," zdůrazňuje ředitel Sudzina.

Kulturním městem Evropy je letos Marseille. Trochu na zlost Paříži

Číst článek

Nejvíc Košičanů nežije v centru města, ale právě na sídlištích. Kultura k nim má prosáknout přes takzvané kulturní body. Jsou to zrekonstruované budovy bývalých tepelných výměníků, které dřív mělo každé sídliště, a dnes už nejsou potřeba.

„Děláme tu všelijaké zajímavé aktivity, jsou tu přednášky, například vědecké kavárny, na které si zveme popularizátory vědy,“ říká Blanka Berkyová, která má na starosti celou přestavbu výměníků na kulturní centra. Jak dodává, Košice se chystají svoje sídliště vtáhnout do hry opravdu naplno.

Tepelný výměník v Košicích přestavěný na kulturní centrum | Foto: Vojtěch Berger

„Protože problém sídlištního člověka je, že nemá čas jít do města, kde se všechno děje v kamenných budovách, v divadlech, kinech a pro něj je daleko pohodlnější vyběhnout někdy i v bačkorách a podívat se na výstavu ve výměníku, který má pod okny nebo jen o dvě ulice dál."

Na celý rok jsou naplánované desítky akcí, pouliční performance, výstavy, koncerty, festivaly. Slovo dostanou košičtí romové i výtvarná díla inspirovaná Andy Warholem, který měl kořeny na východním Slovensku. Ředitel Evropského hlavního města kultury v Košicích Ján Sudzina ale nevidí rok 2013 jako ten klíčový.

„Stále říkám, že tak, jak vypadala kulturní scéna v Košicích před deseti lety, tak kdybychom dnes už nedělali nic, tak by to mělo smysl. Vidím, že nastartované změny běží. Pro mne samotného bude důležité to, co se tu bude dít v roce 2015, 2020 a kam se toto město posune."

Slavnostní zahájení Evropského hlavního města kultury v Košicích bude 19. ledna, hlavní hvězdou bude britská kapela Jamiroquai.

Igor Maňour, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme