Vladimír Špidla obstál před výbory Evropského parlamentu

Výbory Evropského parlamentu dnes zveřejnily své hodnotící dopisy na budoucí eurokomisaře. Ty jsou výsledkem detailních slyšení, která se odehrála v minulých dvou týdnech. Převážně příznivé hodnocení získal i designovaný komisař z Česka - Vladimír Špidla

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: Jan Rosenauer

Tzv. grilování měly v případě Špidly na starosti dva výbory. Ten pro zaměstnanost hodnotí výsledek v dopisu takto: "Vladimír Špidla má potřebné znalosti pro to, aby se mohl znát komisařem. Členové výboru čekají, že bude své priority prosazovat energicky, s entusiasmem a dynamicky."

Také výbor pro ženská práva a rovné příležitosti má za to, že Špidla vyhověl. "Splňuje požadavky pokud jde o bezúhonnost a nezávislost a může využít své minulé profesionální zkušenosti. Je ale škoda, že některé odpovědi byly neúplné. Například pokud jde o postavení žen v Turecku. Na tuto otázku by ještě rád výbor dostal písemnou odpověď."

Jediný z Barrosova týmu, kdo nedostal doporučení výboru, je Ital Rocco Buttiglione. Tento římský filosof a blízký přítel papeže pobouřil mnohé europoslance. Například, když prohlásil, že homosexualita je hřích. "Výbor pro občanské svobody jeho nominaci nepodpořil, což se stalo vůbec poprvé," připomíná šéf parlamentu Josep Borell.

Je to nová okolnost parlament i komise se dostaly na terén politického experimentování. Šéfové politických frakcí se dnes nedohodli, jak dál postupovat. Vzali na vědomí hodnotící dopisy s tím, že je teď pošlou Barrosovi.

Názor výboru pro něj není závazný. Barroso se se šéfy klubů sejde příští týden. Parlament má pak komisi schvalovat 27. října. Nehlasuje se přitom o každém komisaři zvlášť, ale o celém týmu dohromady.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme