Ukrajina stáhla z boje americké tanky Abrams. Proti ‚dronům-zabijákům‘ nemají šanci

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při nasazení dronů, napsala agentura AP s odvoláním na představitele americké armády.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank Abrams

Tank Abrams | Foto: Sgt. Dengrier M. Baez | Zdroj: Reuters

USA po měsících ukrajinského naléhání souhlasily loni v lednu s odesláním 31 těchto strojů. Kyjev tvrdil, že tanky v ceně asi deseti milionů dolarů za kus (zhruba 235 milionů korun) jsou klíčové pro prolomení ruských linií. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v září na Telegramu oznámil, že abramsy dorazily na Ukrajinu.

Rusové vyrábí více zbraní, než potřebují na válku. Část končí ve skladech, tvrdí německý ministr

Číst článek

Ale bojiště se mezitím podstatně změnilo, a to hlavně kvůli všudypřítomným průzkumným dronům a nasazení „dronů-lovců“ a „dronů-zabijáků“, píše AP. Je těžké ochránit tanky, jakmile je jednou drony odhalí. Pak je buď zničí, nebo na ně navedou palbu dalších zbraní. Při ruských útocích bylo ztraceno již pět z 31 amerických tanků.

Očekávaná loňská protiofenziva Ukrajiny uvízla a nasazení abramsů na bitevním poli se začalo považovat za nezbytný krok k prolomení opevněné ruské obrany. Ukrajina je však nasadila pouze omezeně, navíc kombinované operace v americkém stylu nejsou součástí ukrajinských operací, uvedl představitel Pentagonu.

Při nedávném ústupu z Avdijivky, města na východě Ukrajiny, o které se několik měsíců intenzivně bojovalo, bylo několik tanků ztraceno, dodal zástupce Pentagonu.

Nová taktika nutná

Rozšíření bezpilotních letounů na ukrajinském bojišti znamená, že „neexistuje žádné otevřené prostranství, které byste mohli jen tak projet bez strachu z odhalení“, řekl novinářům vysoce postavený představitel Pentagonu.

Dnes je Evropa smrtelná. Musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl prezident Macron

Číst článek

Prozatím byly americké tanky staženy z přední linie a USA budou spolupracovat s Ukrajinci na vypracování nové taktiky, řekl místopředseda sboru náčelníků štábů, admirál Christopher Grady i další představitel Pentagonu, který hovořil pod podmínkou anonymity.

„Když se zamyslíte nad tím, jak se boj vyvíjel, tak hromadné nasazení obrněnců v prostředí nasyceném bezpilotními letouny může být riskantní,“ řekl Grady tento týden pro AP. Zdůraznil, že tanky jsou nadále důležitou zbraní, ale je nutné spolupracovat s Ukrajinci a dalšími partnery a vypracovat nový způsob nasazení tanků.

ako, jud, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme