Voliči v USA rozhodnou, zda Bushovi nechají republikánský Kongres

I poslední předvolební průzkumy ve Spojených státech ukazují, že Demokratická strana má v dnešních volbách velkou naději získat po 12 letech většinu ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu. Demokraté by podle všeho měli vyhrát i většinu z voleb nových guvernérů v 36 amerických státech, zatímco senátní souboj zůstává otevřený.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Američané budou dnes volit všech 435 členů Sněmovny reprezentantů a 33 ze sta senátorů. Výsledky voleb rozhodnou o tom, zda se prezident George Bush bude moci i nadále opírat o republikány ovládaný Kongres, či zda ho na poslední dva roky v Bílém domě postaví do situace, kdy bude mít proti sobě parlament nebo alespoň jednu jeho komoru pod kontrolou opozičních demokratů.

K získání většiny ve sněmovně potřebují demokraté převzít alespoň 15 z dosavadních republikánských křesel, ke kontrole Senátu pak musejí republikánům vzít nejméně šest mandátů. Současně s kongresovými volbami budou Američané volit guvernéry 36 států USA, vybírat zástupce do parlamentů jednotlivých států, volit státní úředníky, soudce a členy místních zastupitelstev.

Demokratům se opravdu podařilo zvrátit volby do jakéhosi referenda o prezidentu Bushovi a Iráku. V závěru kampaně došlo i k drobným rozkolům mezi republikány. Demokraté totiž účinnou negativní kampaní zdiskreditovali Bushovu strategii natolik, že se mu vyhýbali i někteří kandidáti, které chtěl podpořit. Jedním z nich byl třeba republikánský kandidát na floridského guvernéra Charlie Christ, kterému dal Bílý dům dokonce najevo své rozčarování.

Jediné, v čem Američané věří víc republikánům, je daňová politika. Demokraté jsou ale i tak optimističtí. "Nyní nám všechny výzkumy ukazují, že máme v potřebném množství obvodů převahu nejméně tři, někde i deset bodů. Takže se těšíme na vítězství a většinovou převahu demokratů ve Sněmovně reprezentantů," řekla Českému rozhlasu jedna z volebních manažerů demokratů Heater Brewerová.

Demokraty podpořil v kampani Bushův předchůdce, bývalý demokratický prezident Bill Clinton. Ve velmi tvrdém projevu prohlásil, že se republikánům nedařilo řídit nic od války v Iráku po odstraňování následků hurikánu Katrina.

Hlasování začne v poledne SEČ na východním pobřeží, odvoleno na celém území USA bude ve středu v pět hodin ráno SEČ. Jen voliči na Aljašce budou mít možnost hlasovat o hodinu déle. Mnoho Američanů už využilo zákonné možnosti odvolit před dnešním oficiálním termínem. Výsledky budou k dispozici patrně ve středu ráno.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme