Výsledky voleb budí pochybnosti o státu Muslimů, Chorvatů a Srbů

Mezinárodní pozorovatelé na nedělních volbách v Bosně a Hercegovině se vyslovili pro zjednodušení struktury tohoto komplikovaného státu, složeného ze dvou částí. Hlasování sice bylo podle monitorovacích misí férové, ale jeho výsledky nejsou pro jednotu Bosny moc příznivé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Bosně a Hercegovině

Volby v Bosně a Hercegovině | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Prakticky úplné výsledky bosenských voleb potvrzují velmi silné postavení Sociálně demokratické strany Zlatka Lagumdžiji, která se prezentuje jako občanská a multietnická strana. V druhé části Bosny, v Republice srbské, sice rovněž přesvědčivě zvítězili sociální demokraté, ale ty jejich jmenovci v muslimské části Bosny považují za převlečené nacionalisty a nechtějí s nimi v celostátním parlamentu spolupracovat.

Sestavování bosenské vlády bude proto velkým problémem. Příští bosenskosrbský prezident a šéf tamních sociálních demokratů Milorad Dodik předeslal, že nepřipustí žádné oslabení jeho Republiky srbské. Dodik zároveň odmítá reformy bosenské konfederace, které by vedly k oslabení srbské autonomie. I po volbách mluví o možném oddělení republiky od Bosny.

Jestliže se mohlo rozejít Československo, proč bychom to mírovým způsobem nemohli udělat my. Můžeme si hned sednout a dohodnout se na budoucích vztazích s muslimsko-chorvatskou federací. Nepotřebujeme členství v OSN. Bosně by mohly zůstat dvě tři společné funkce, uvedl vítěz voleb Milorad Dodik.

Martin Dorazín, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme