Vzorky odebrané sondou Phoenix potvrdily, že je na Marsu voda

Na Marsu je skutečně voda, informovali vědci z americké vesmírné agentury NASA. Že tam někdy byl život, je tak zase o něco pravděpodobnější. A také to znamená další krok k tomu, aby se na Mars podíval i člověk. Důkazy jsou podle Američanů definitivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část sondy Phoenix na povrchu Marsu | Foto: NASA

Vesmírná sonda Phoenix ve středu nabrala z povrchu planety vzorek zmrzlé půdy. Laboratorní pec pak půdu rozmrazila a vznikla při tom vodní pára.

Vědci se báli, že na Marsu bude led až 50 centimetrů pod povrchem, což by průzkum ztížilo. Nakonec muselo rameno sondy sáhnout jenom asi pět centimetrů hluboko.

Tento experiment posunul poznávání Vesmíru o hodně dopředu. Led objevila sonda na planetě už v červnu. Byl poblíž pólu a pokrýval ho rudý prach. Nepodařilo se ho ale nabrat a analyzovat. Teprve teď jsou podle vědců důkazy nezvratné.

NASA už oznámila, že prodlužuje misi Phoenixu do konce září. Sonda zatím funguje dobře a může tedy zkoumat dál. Měla by se zaměřit na to, jestli mohl někdy být na Marsu život. Není navíc vyloučené, že sonda zůstane na Marsu i po konci září.

Původně plánovaná mise by přišla na 420 milionu dolarů, tedy na skoro šest a půl miliardy korun. Prodloužení mise znamená pochopitelně další peníze.

Martin Hromádka, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme