Washington se obává vyhoštění Jásira Arafata
Spojené státy jsou znepokojeny snahou Izraele vyhostit palestinského předáka Jásira Arafata. Neodhodlali se ale k přímé kritice svého blízkovýchodního spojence. Washington se obává, že vykázání zvoleného palestinského představitele by jen zostřilo nenávist Arabů k Židům a dalo Arafatovi příležitost vyniknout na mezinárodní scéně.
Američané vidí, že ani více než roční izolace Jásira Arafata v jeho rozbombardovaném sídle v Ramalláhu neubrala nic na popularitě nejznámějšího vůdce palestinského lidu. Bohatý a vlivný Arafat by podle amerického ministerstva zahraničí vyhoštěním z palestinských území získal prostor jinde.
Bílý dům se na naléhání Izraele přestal s Arafatem bavit před více než dvěma lety. Washington se teď jako obvykle neodvažuje Izrael kritizovat přímo, ale opakuje, že odstavení by mohlo být kontraproduktivní. Krok Izraele neschvalují ani evropské země.
O vyhoštění Arafata ze západního břehu Jordánu a pásma Gazy a z území židovského státu rozhodl včera izraelský bezpečnostní kabinet. Bezprostřední akci ale kabinet zatím odložil na neurčito. Arafat je podle Izraele odpovědný za pokračující terorismus palestinských skupin. Izraelci ho drží v izolaci už 21 měsíců.
Na západním břehu Jordánu a v Gaze se večer konaly mnohatisícové demonstrace na Arafatovu podporu. Asi 3000 lidí se sešlo před Arafatovým sídlem v Ramalláhu, pět tisíc lidí přišlo na manifestaci v Gaze, další tisíce se shromáždění v Nábulusu, Džanínu a Tulkarmu. Nově jmenovaný palestinský premiér Ahmad Kurája pohrozil, že pozdrží sestavení vlády.