Za útoky na cisterny NATO v Pákistánu stojí nejspíš Taliban

Za útoky na cisterny s pohonnými hmotami pro vojáky NATO v Afghánistánu nejspíše stojí odnož pákistánského Talibanu nebo Al-Káidy. Útok přišel jen den poté, co Pákistán dočasně zablokoval důležitý hraniční přechod Torcham do Afghánistánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina

Krajina | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Ozbrojenci se zřejmě mstí za to, že Pákistán podporuje spojence ve válce v Afghánistánu. Není ani jasné, zda útok nějak souvisí s uzavřením hranic Pákistánem. Z dostupných informací zatím vyplývá, že dvacet ozbrojenců zaútočilo na zaparkovanou kolonu, střelbou do vzduchu donutili řidiče k útěku a cisterny zapálili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek ze zahraniční redakce ČRo v Odpoledním Radiožurnálu.

Auta převážela materiál a pohonné hmoty pro vojáky NATO do Afghánistánu. K útoku došlo v provincii Sindh, hluboko v pákistánském vnitrozemí. Kolona cisteren směřovala z přístavu Karáčí na sever, k hranicím s Afghánistánem.

Útoky na zásobovací kolony v Pákistánu nejsou nijak výjimečné, ale vedení NATO tvrdí, že nějak zásobování vojáků v Afghánistánu nijak neohrožují. Podle NATO se po zemi do Afghánistánu dopravují především pohonné hmoty, auta a náhradní díly, oblečení.

Nejvíc útoků se odehrává na severu země. To je poměrně složité území, kde centrální vláda z Islamabádu nemá velkou moc. Předpokládá se, že právě tady se skrývá Usama bin Ládin a odtud pronikají na území Afghánistánu ozbrojenci.

Tato oblast také vyvolává velké napětí mezi Pákistánem a spojenci. Jejich letadla občas při pronásledování ozbrojenců, kteří hledají útočiště v Pákistánu překročí hranice a to Pákistán velmi popuzuje. Sám ale proti ozbrojencům v této oblasti fakticky nic nepodniká.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme