Zahraniční noviny: Japonky trpí anorexií

Zahraniční tisk píše o planém teroristickém poplachu v Americe, všímá si toho, že Gibraltar slaví 300. výročí britské přítomnosti, že na romský holocaust se zapomíná a dozvíte se, že japonské dívky trpí anorexií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Britská kolonie Gibraltar dnes slaví třísetleté výročí britské přítomnosti. Oslavy však zároveň vyvolaly spory mezi Británií a Španělskem, které si dělá na Gibraltar nárok. Španělsku se totiž nelíbí, že na místo oslav přijel i britský ministr obrany. Co o tom píše britský tisk? Britská vláda se rozhodla špatně a necitelně, když vyslala na Gibraltar ministra obrany, domnívá se The Guardian.

Neměli bychom dráždit španělské nosy okázalou demonstrací britské vojenské síly. Ani premiér gibraltarské vlády situaci příliš neulehčil, když prohlásil, že s Británií a s jejími ozbrojenými silami má kolonie velice úzké vztahy. Protože takový postoj k zemi, která vojensky operuje v Iráku, nutně vyvolá nedůvěru a nesouhlas Španělska, které se po nedávných volbách z Iráku stáhlo, pokračuje britský deník. Snad brzy nastane čas, kdy se otázka Gibraltaru začne řešit přátelsky a bez okázalých gest, dodává na závěr britský The Guardian.

Události kolem hrozeb teroristických útoků hýbou Amerikou. Jak uvádí The Washington Post, Bílému domu se nepodařilo vyjasnit, proč byly nedělní zprávy o možných útocích založeny na starých informacích. Je to jasná ukázka toho, co se stane, když takové informace má v rukou člověk, který zároveň usiluje o prezidentský post, kritizuje americký deník prezidenta Bushe. Na jednu stranu je určitě dobré, že teroristickým hrozbám je nyní věnována větší pozornost. Nemůžeme je podceňovat, pokračuje Washington Post.

Ale na druhou stranu po takovém planém poplachu budou lidé už více nedůvěřiví a cyničtí. Teroristické útoky totiž často vyžadují roky příprav a tak skutečnost, že informace byly "tři roky staré" a že "cíle útoků jsou stejné jako před jedenáctým zářím", vlastně znamená, že se vůbec nic nového nedělo. To bude jistě dobré téma pro prezidentskou kampaň Bushova protikandidáta Kerryho - vedle chybějících zbraní hromadného ničení v Iráku, ironicky připomíná americký list The Washington Post.

Šedesátého výročí likvidace romského vyhlazovacího tábora v Osvětimi se dotýká ve své dnešní analýze slovenský deník Sme. Postkomunistické země se často nedovedou vyrovnat s vlastní minulostí, píše deník. V moderních slovenských dějinách je jednou z těchto černých stránek i perzekuce Romů za druhé světové války. O represích proti Romům se nezmiňují učebnice dějepisu a už vůbec o nich nehovoří politici.

Přitom k násilí vůči Romům za druhé světové války docházelo hlavně z popudu místních struktur. K represím docházelo totiž v době, kdy takzvané "konečné řešení cikánské otázky" se na německém a slovenském území teprve připravovalo, doplňuje slovenský deník. Měli bychom více mluvit o minulosti, nebo se bude znovu opakovat, vždyť nedávno byly zveřejněny informace o sterilizaci romských žen a někteří politici vidí řešení dnešního romského problému ve vytváření pracovních táborů, uzavírá svoji analýzu slovenský deník Sme.

Podle výzkumů trpí dvě procenta japonských studentek anorexií, informuje dnes japonský deník The Japan Times. Zatímco starší lidé se stávají obézními, "náctiletí" stále hubnou. Nedávno proběhl na toto téma vládní výzkum a téměř všichni mladí lidé odpověděli kladně na otázku, zda by chtěli zhubnout. A to i lidé s normální váhou, upozorňuje japonský list.

Dívky mají pocit, že musí držet dietu. Když mají z domu připravený oběd do školy, obvykle ho přinesou v té nejmenší možné krabičce. Časopisy pro děti a mládež jsou plné informací o dietách a výpočtech kalorií, pokračuje japonský list. Mládež se domnívá, že štíhlost je znamení krásy. Ovšem není se jim co divit - vždyť celebrity, modelky, zkrátka vzory, se kterými se mladé dívky ztotožňují, jsou ještě hubenější, dodává japonský deník The Japan Times.

Jan Šmíd, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme