Zahraniční noviny o šílených kravách

Nemoc šílených krav stále zůstává na prvních stránkách evropských deníků, USA Today se pozastavuje nad násilím v Čečensku a mafie dělá vrásky dnešnímu The Independent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý deník Die Welt se opět zabývá nemocí šílených krav a její hrozbou pro Německo. A to proto, že jak list píše, zděšení nad nově objevenými případy nemoci šílených krav roste. Úřady varují před katastrofou. Poté, co se objevil první případ nemoci šílených krav v bavorském Allgäu, zkoumali o víkendu odborníci z bavorského Zemského úřadu pro potravinové hospodářství krmivo, které majitelé nemocných krav použili. Přidávání kostní moučky, která může jako ingredience energetického krmiva přenášet zárodky nemoci šílených krav, bylo už v roce 1994 zakázáno. Kráva, která byla nedávno pozitivně testovaná na nemoc BSE, se narodila až v říjnu 1995. Je však pravděpodobné, že byla krmená směsí uskladněnou téměř celý rok.

Zpráva o výskytu nemoci BSE zasáhla Bavorsko jako blesk, pokračuje Die Welt. Zemědělci sčítají své obrovské ztráty. „Nikdo teď od nás dlouho hovězí nekoupí, i když budou testy u našich stád negativní.“ V Allgäu probíhají přípravy na vybití stád zemědělců, u nichž se nemoc BSE vyskytla. Mezitím probíhají zdravotní testy dalších stád v místě i okolí. Bavorský zemědělský referent Mayrock, zodpovědný za provádění testů, uvedl: „Stále doufám, že testy vyjdou nakonec negativně. Přesto však i já se na steak ve své lednici dívám s podezřením,“ píše se v závěru článku německého deníku Die Welt.

Americký list USA Today sleduje neutichající nepokoje v Čečensku. Jak uvádí, rebelové při přestřelce s policisty vypálili radnici čečenského hlavního města Grozného. Tato událost si vyžádala čtyři mrtvé a několik zraněných. Byl to jeden z nejsilnějších útoků na promoskevské čečenské představitele v poslední době. Podle listu je opět patrné, že Rusko má problémy s obnovením pořádku v rozvrácené čečenské republice a kontrola nad územím, které se Rusové rozhodli spravovat, je jen velmi slabá. Přes sliby Rusů, že válka se blíží ke konci, denně dochází ke střetům na kontrolních místech, v okolí administrativních budov a podobně. Přitom čečenští rebelové jsou často nejednotní. Problém je v tom, že neexistuje jediný čečenský vůdce, který by měl faktickou podporu většiny obyvatel, uzavírá deník USA Today.

Britský deník Independent se vrací ke konferenci OSN o mezinárodně organizovaném zločinu, která se nádávno konala v Itálii. List přináší svědectví několika Italů, kteří se s činností mafie na vlastní kůži setkali, a také jejich názory na závěry konference. Jistý majitel textilní továrny na Sicílii uvedl: „Slyšet zástupkyni OSN odpovědné za prevenci proti zločinu, Pinu Arlacchiovou říkat, že mafie je téměř zlikvidovaná, mě zneklidňuje. Naše město je sice bezpečnější a volnější než dříve, ale říkat, že jsme se zbavili Cosa Nostry a mentality mafie, je holý nesmysl.“

Podle slov některých lidí, kteří byli postiženi mafií by ke spoustě zločinů vůbec nedošlo, kdyby oficiální instituce podpořili ty, kdo se mafii vzepřeli. Tito lidé však zůstali osamoceni. „Jisté zlepšení“ přinesla změna taktiky Cosa Nostry která se od jisté doby snaží vyvarovat zbytečného násilí. Zatímco se mafie snaží obcházet legislativu namířenou proti ní, druhá strana promýšlí plán účinného boje. Do svého programu zahrnula: přísnější zákony, lépe řízené policejní akce a využití desertérů z mafie, kteří by mohli vyzradit informace o celé organizaci, poznamenal na okraj konference v Palermu britský Independent.

Evropské unii se nezdařila dohoda o klimatu, píše dnešní Guardian. Poslední šance na dohodu o omezení globálního oteplování se Spojenými státy pod vedením dialogu nakloněného prezidenta Clintona padla. Po kolapsu konference o klimatu minulý měsíc v Haagu bylo včerejší jednání v Oslu vnímáno jako nová naděje pro jednání. Guardian se domnívá, že dohoda o omezení skleníkových plynů s USA bude teď po nástupu George Bushe mnohem obtížnější.

Svět je nevidí, západní vlády je ignorují. 30 miliónů lidí je podle OSN obětí humanitární katastrofy, kterou je vysídlení v rámci jedné země, píše již jednou citovaný dnešní Independent. Tito lidé, kterých je dvakrát víc než infikovaných HIV, jsou vyhnanci ve své vlastní zemi. Dennis Mc Namara, zvláštní koordinátor OSN pro tuto problematiku. vysvětluje: „Je to jako byste vzali populaci průměrného anglického města, vyhnali všechny lidi z domovů, sebrali jim doklady a poslali na ně tajnou policii.“ Vláda většinou pro tento druh uprchlíků nedělá nic. Částečně proto, že je to často právě vláda, která vyhnala lidi z domovů. Asi 90 procent takto vyhnaných lidí jsou podle McNamary ženy a děti. Je to problém, za který můžou muži. Jsou to muži, kteří začínají války a bojují. Ženy a děti jsou oběti, varuje britský Independent.

Radka Průšová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme