Zahraniční politiku USA provázejí spory zastánců míru a síly
V americké administrativě pokračují střety o zahraniční politiku. Ministerstvo zahraničních věcí Colina Powella, prosazující smířlivější politiku v krizových oblastech světa, naráží na stanoviska Pentagonu a Donalda Rumsfelda, která prosazují ve světě politiku síly.
Pentagon není spokojen s tím, jak vyjednavač amerického ministerstva zahraničí James Kelly vede jednání se Severní Koreou v Pekingu. Přeje si do funkce nového muže, který by dokázal spolupracovat s Čínou na sesazení severokorejského vůdce Kim čong-ila a změně komunistického režimu v zemi.
Dále se ministerstvo zahraničí, které je garantem dalšího pokusu o mírový plán na Blízkém východě, ocitlo po palbou jednoho z poradců ministera obrany Donalda Rumsfelda. Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich považuje plánovanou usmiřovací cestu Colina Powella do Sýrie a dalších zemí Blízlého východu za absurdní, pokud Sýrie předem neudělá nějaké ústupky.
Podle nejmenovaných zdrojů ministerstva zahraničí vyjadřuje Newt Gingrich názory proizraelských skupin, které chtějí podkopat úsilí prezidenta Bushe a britského premiéra Tony Blaira prosazovat mírový plán mezi Izraelci a Palestinci.