Zahraniční politiku USA provázejí spory zastánců míru a síly

V americké administrativě pokračují střety o zahraniční politiku. Ministerstvo zahraničních věcí Colina Powella, prosazující smířlivější politiku v krizových oblastech světa, naráží na stanoviska Pentagonu a Donalda Rumsfelda, která prosazují ve světě politiku síly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Powell

Colin Powell | Zdroj: ČTK

Pentagon není spokojen s tím, jak vyjednavač amerického ministerstva zahraničí James Kelly vede jednání se Severní Koreou v Pekingu. Přeje si do funkce nového muže, který by dokázal spolupracovat s Čínou na sesazení severokorejského vůdce Kim čong-ila a změně komunistického režimu v zemi.

Dále se ministerstvo zahraničí, které je garantem dalšího pokusu o mírový plán na Blízkém východě, ocitlo po palbou jednoho z poradců ministera obrany Donalda Rumsfelda. Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich považuje plánovanou usmiřovací cestu Colina Powella do Sýrie a dalších zemí Blízlého východu za absurdní, pokud Sýrie předem neudělá nějaké ústupky.

Podle nejmenovaných zdrojů ministerstva zahraničí vyjadřuje Newt Gingrich názory proizraelských skupin, které chtějí podkopat úsilí prezidenta Bushe a britského premiéra Tony Blaira prosazovat mírový plán mezi Izraelci a Palestinci.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme