Zahraniční tisk komentuje volbu Jasua Fukudy do čela japonské vládní strany

Zahraniční deníky komentují volbu Jasua Fukudy do čela japonské vládní strany. Listy si všímají také Ruska, kde by měl prezident Vladimír Putin oznámit složení nové ruské vlády. V denících se také píše o sjezdu britských labouristů v Bournemouthu. Německý Berliner Zeitung CAJTUNG se v této souvislosti ptá, jestli předseda labouristů a premiér Gordon Brown oznámí vypsání předčasných voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Japonská Liberálně demokratická strana má nového předsedu Jasua Fukudu, který pohodlně porazil protikandidáta Tara Asa. V souladu s tradicí se Fukuda ujme i premiérského úřadu, ve kterém nahradí Šinza Abého. Ten odstoupil po ročním úřadování v důsledku skandálů, které stíhaly jeho vládu. Zahraniční listy považují jeho volbu do čela strany a vlády za dobrý krok liberálních demokratů. Japonský JOMI URI ŠIM BUN píše: "Liberální demokraté, kteří balancují na hraně politické propasti, zvolili do čela JASUA FUKUDU. Jde o politického veterána s prokázanými schopnostmi dohodnout se. Zdá se, že tím signalizují přání obnovit vnitrostranický pořádek a získat nazpět politickou sílu. Je to snaha roztočit zase kolo štěstěny, které blokoval politicky nezralý Šinzo Abé. Točit jím má Fukuda, který kolem sebe šíří atmosféru stability," píše list.

Podle australského deníku The Australian je Fukuda konvenčním produktem hlavního proudu japonské politiky. Je to šedý muž do šedých časů, který si uvědomuje, že další omyl může stranu pohřbít. Deník pokračuje: "Takový realistický pohled by byl prospěšný straně při volbách před rokem, kdy se volil nástupce úspěšného premiéra Džuničira Koizumiho. Jedenasedmdesátiletý Fukuda tehdy nezvítězil. Do čela nastoupil Šinzó Abé. A to byla velmi špatná volba," píše list.

Ruský prezident Vladimir Putin by dnes mohl oznámit, jaké bude složení nové ruské vlády. Tak média zatím pouze spekulují, kolik nových jmen se v kabinetu objeví. Tajenku ale nechává Kreml stále otevřenou. Například deník Vědomosti proto nadepsal svůj článek titulkem Hrajeme do poslední minuty. Cituje z něj náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Vavrouška: Ruský tisk o nové vládě

Tisk také věnuje pozornost sjezdu britských labouristů v Bournemouthu. Uskuteční se bez bývalého premiéra Tonyho Blaira. Taktovku bude mít v ruce jeho nástupce Gordon Brown, který slibuje větší stranickou otevřenost. Jestli to myslí vážně, ukáže až otevřenost, s jakou odpoví na palčivou otázky vypsání, či nevyspání předčasných parlamentních voleb, píše německý list Berliner Zeitung. "Je nejasné, jestli přemrštěně opatrný stratég Brown na sebe toto riziko vezme. Anebo jestli nevyužije otázku voleb jako nátlakového prostředku k tomu, aby ve stranických řadách stmelil přívržence a zatřásl protivníky," uvádí deník..

Lubica Bergmanová, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme