Zahraniční tisk komentuje volby v Turecku

Světové listy podrobně rozebírají vítězství proislámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v parlamentních volbách v Turecku. Připomeňme, že strana premiéra Erdogana získala necelých 47 procent hlasů. Podle mnohých se ale právě AKP snaží podkopat sekulární základy tureckého státu, jak je zakotvil Mustafa Kemal Atatürk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Třeba lucemburský deník Luxemburger Wort se ale premiéra Erdogana zastává: Píše: "Ve skutečnosti učinilo Turecko v uplynulých několika letech Erdoganovy vlády značný skok kupředu. A to nejen hospodářsky, ale i politicky. Reformován byl právní systém a omezen byl také politický vliv armády. Většina reforem se samozřejmě udála pod tlakem Evropské unie. Ale toto alibi krylo vládě záda před horlivou opozicí a podezřívavými vojáky. Po Atatürkovi se zasazuje Erdogan a jeho vláda o druhou modernizaci Turecka," dodává lucemburský deník.

Podle německého deníku Die Tageszeitung dává vítězství AKP jasný signál, že Turci se hned jen tak snahy o vstup do Evropské unie nevzdají. A to navzdory rostoucí protievropské skepsi obyčejných Turků. Evropa se musí připravit na to, že Turci zaklepou na dveře Evropské unie příště ještě energičtěji. Z dlouhodobého hlediska, a to platí i pro Evropu, je významný ještě jiný aspekt volebního výsledku. Ukazuje, že Erdogan jako sociální a náboženský konzervativec, ale současně hospodářský reformátor evropského ražení, má v zemi širokou základnu," píše deník. A dodává: "Kemalistické elity, tedy ctitelé Atatürkova sekulárního odkazu, v uplynulých měsících varovaly před údajným islámským nebezpečím, které vychází z Erdoganovy osobnosti. Většina tureckých voličů ale jejich mínění nesdílela," uvádí německý Tageszeitung.

Západní média mimo jiné psala o tom, že volby jsou soubojem o duši Turecka, že jde o nejdůležitější volby v historii... Jak vidí volební výsledek turečtí komentátoři?

Podle komentátora deníku Milliyet Turecko dalo najevo, že si nepřeje polarizaci země. Erdogan udělil soupeřům lekci z toho, jak se má dělat politika, a jeho kampaň se nesla v americkém duchu. Další list píše, že Erdogan je člověk, který ví, co nabídnout sousedovi, aby pro něj hlasoval, ale zároveň má koncepci a ví, co potřebuje národ.

Podle listu Zaman vítězství AKP je signálem finančním kruhům, že mohou jít dnes spokojeně do práce, že u moci zůstává silná pravicová strana a její mandát je zárukou, že nedojde k nečekaným zvratům a země se vyhne krizi. Zaman soudí, že Turecko by mohlo mít jinou vládu, kdyby existovala skutečná alternativa, skutečná sociálně demokratická vláda s nějakou vizí, což se o současné CHP nedá říci. Turkish Daily News konstatuje s uspokojením, že v novém parlamentu zasedne 46 žen, z toho 26 z AKP. To je dobrý signál pro ženy celého Turecka, jejich hlas nyní bude více slyšet.

Volby byly také v Indii, a to prezidentské. Vůbec poprvé v historii se jejich vítězem stala žena, Pratibha Pátilová. Poznámku k jejímu zvolení přinesl německý deník Berliner Zeitung. Podle listu je vítězství ženy v tak silně patriarchální společnosti, jakou je ta indická, podivuhodné. Indii se ale podařilo pomocí dialogu dosáhnout politické jednoty navzdory kulturní, náboženské a jazykové různorodosti. Zvolením do funkce ale bitva nekončí - Pratibha Pátilová by se proto měla připravit na další boj. "Zejména se čeká, jak si poradí s korupcí. Mezinárodní význam Indie roste. Je proto potřeba pročistit a upevnit tamní právní systém. Právě to se čeká od nové indické prezidentky," dodává Berliner Zeitung.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme