Zahraniční tisk o evropské ústavě

Světové deníky píší o evropské ústavě, přinášejí jednu dobrou zprávu z Bagdádu a Číňané nastartovali ideologickou kampaň.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

"Nové členské země Unie honí staré" - tak nadepsal svůj článek v dnešním vydání polského deníku Rzeczpospolita guvernér Polské národní banky Leszek Balcerowicz.

Osm z deseti nových členů Evropské unie má za sebou období přeměn, jejich rozsah a rychlost byly nevídané. V postkomunistických zemích, ať se zaměříme na cokoli, národní menu, trh, formy vlastnictví, zahraniční obchod, zdravotnictví nebo školství, všude už fungují instituce, které bylo nutné vybudovat prakticky od nuly. Od začátku 90. let byla vidina členství v Evropské unii činitelem, který urychloval systémové změny v těchto zemích. Teď ale před novými státy, které představují 20 procent obyvatel Unie, ale vytvářejí jen 5 procent jejího hrubého produktu, leží těžký úkol: dosažení velmi rychlého tempa hospodářského růstu, aby bylo možné překonat propast mezi nimi a starými zeměmi EU. Pro nové země znamená co nejrychlejší vstup do měnové eurozóny nejlepší z možných strategií, protože je popožene k dokončení systémových reforem. Ke snížení inflace, úrokových sazeb, omezení rozpočtového deficitu a dluhu veřejných financí, píše v Rzeczpospolite Leszek Balcerowicz a uzavírá: V každé ze zmíněných oblastí musejí nové země projít ještě dlouhou cestu, aby dosáhly plné integrace s Unií. V mnoha těchto oblastech má ale také Unie před sebou ještě hodně práce.

A teď ještě alespoň k jednomu - neevropskému tématu: Byl to velký pokrok, natáhnout první kabely pro Brooklynský most nebo spatřit první záblesky hvězd v obrovském teleskopu. Ale to, co se stalo minulý týden v Bagdádu, se může s velkými inženýrskými úspěchy klidně měřit, píše International Herald Tribune. Hrstce lidí se podařilo položit základy nové kanalizace. V zemi, kde se denně vylévá dvacet milionu galonů splašků do řeky, je to velký úspěch. Konečně si někdo všiml toho, že kanalizace posledních patnáct let vůbec nefungovala. Splašky v řece pak ohrožovaly zdroje pitné vody i lodní dopravu.

Takové drobné maličkosti přispívají k dobrému jménu Američanů mezi Iráčany, senát na ně poskytl biliony dolarů. Projekt kanalizace je dílem americké Agentury pro mezinárodní rozvoj a stavební firmy Bechtel. Ta je hlavním partnerem americké vlády při přestavbě infrastruktury Iráku.

Obě společnosti trvaly na dokonalém utajení celé akce. Co a kde se staví, věděli jen zainteresovaní inženýři. Největší problém představovaly čističky. Stojí v těch nejlidnatějších částech Bagdádu a bylo těžké je ubránit před teroristy. Ti dokonce jednou podpálili auto s trubkami. Čističky teď přijímají tisíckrát víc použité vody, než mají. Zato do Tigrisu konečně putuje jen čistá voda, optimisticky dodává dnešní International Herald Tribune.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme