Západ zřejmě mění názor na Asada, bez něho nejde proti Islámskému státu bojovat

Rusko potvrdilo přítomnost svých vojenských expertů v Sýrii. Podle Spojených států to ale přispěje jen k prohloubení krize v této zemi. Některé evropské země už ale začínají mluvit o tom, že bez zapojení současného prezidenta Asada do boje proti hnutí Islámský stát nelze docílit míru v této válkou zkoušené zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Damašek je každý den svědkem minometných útoků | Zdroj: Reuters

Některé země Evropské unie začínají přehodnocovat svůj dosud odmítavý postoj k Damašku, před několika dny to při návštěvě Íránu naznačil i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Zatím nejotevřeněji to prohlásil rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz, podle kterého by Západ měl zapojit syrského prezidenta Bašára Asada a oba jeho největší spojence - Írán a Rusko - do bojů proti Islámskému státu.

Někteří evropští politici tak dávají přednost pragmatickému přístupu, říkají, že prioritou je boj proti terorismu. A také se na celý problém dívají jinak vzhledem k masivní uprchlické vlně, se kterou si evropské státy neví rady.

Podle nich je potřeba zajistit ukončení konfliktu, a to i v Iráku. I proto volí menší zlo, i když z Washingtonu, Londýna nebo Paříže stále slyšíme slova o tom, že Asad je příčinou celého problému a musí být odstraněn.

Asadův režim v současné době ovládá velká města s největším počtem obyvatel. V případě, že by hrozil pád pobřežního města Latakie nebo samotného Damašku, pošle Írán do Sýrie tisíce vojáků.

Syrské město Idlíb dobyla Fronta al-Nusrá | Foto: Reuters

V zemi ale nepůsobí pouze Islámský stát, ale i další džihádistické skupiny. Velmi silnou pozici v Sýrii má Fronta an-Nusrá. Je stejně brutální jako hnutí Islámský stát, přesto dostává zbraně i peníze díky podpoře Kataru, Saúdské Arábie a Turecka, tedy členské země NATO.

Dokonce se ozývají i hlasy ze Spojených států, že by bylo dobré ji využít v boji s Islámským státem. To je ale podle Íránu a Ruska cesta do pekel.

I proto velká část Syřanů v případných volbách, které by jak podle Íránu, tak i některých západních politiků měly určit, kdo zemi dále povede, radši podpoří Asada, který je tak zřejmě vyhraje, aniž by docházelo k manipulaci. Jeho pád by totiž podle nich vedl ke stejnému chaosu, jaký panuje v Libyi.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme