Zástupci afghánských frakcí jednají v Bonnu

Konference o budoucnosti Afghánistánu údajně dospěla k základnímu porozumění o přechodné poválečné vládě. Českému rozhlasu to potvrdily diplomatické zdroje přímo na místě v Petersbergu nedaleko německého Bonnu, kde jednání probíhá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konference o Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Afghánistán potřebuje přechodnou vládu, která vypracuje dvouletý plán obnovy země a připraví půdu pro volby. S tímto návrhem přišel v Petersbergu za třicítkou afghánských delegátů zvláštní zmocněnec OSN pro Afghánistán Lachdar Brahímí. Čtyři politické skupiny jednající na břehu Rýna proti tomuto plánu v zásadě nic nemají. Velkou pružnost prokázala na konferenci Severní aliance, jejíž oddíly ovládly většinu afghánského území a drží hlavní město Kábul. Ministr vnitra tohoto uskupení Júnis Kanúní řekl, že aliance nemá v úmyslu využít situace a uzurpovat moc v zemi. "Základem pro změny v Afgánistánu musí být vůle všech národů", řekl Kanúní.

Nejasné je zatím postavení Talibanu, který má mezi většinovým národem Paštunů své stoupence. Politický vůdce Severní aliance, mezinárodně uznávaný prezident Rabbání tvrdí, že Taliban by měl mít v přechodné vládě svého zástupce.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme