Zbraní už je v Sýrii dost, odmítl Nečas plán Francie a Británie na pomoc syrské opozici

Česko je proti zrušení evropského zbrojního embarga vůči Sýrii a dodávkám zbraní tamní opozici. Britové a Francouzi požadují zrušení embarga. Francouzský prezident François Hollande to navrhne na dnešní schůzce evropských lídrů v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják Syrské svobodné armády v Aleppu

Voják Syrské svobodné armády v Aleppu | Foto: Narciso Contreras | Zdroj: ČTK

„Nemůžeme dopustit vyvražďování celého národa jeho vládou,“ říká prezident Hollande. Spolu s Brity chce, aby mohla opozice z Evropy dostat zbraně, což by zvýšilo její naději na vítězství v krvavé občanské válce.

Česko s tím ale podle premiéra Petra Nečase nesouhlasí. „Myslíme si, že zbraní je v Sýrii více než dost,“ vysvětlil. Podle něj navíc není jisté, kdo by zbraně skutečně dostal. Situace v Sýrii je nepřehledná, bojují tam různé skupiny. Existuje i obava, že syrskou opozici částečně tvoří velmi radikální islamistické skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O embargu na dovoz zbraní do Sýrie mluvil na Radiožurnálu zahraniční zpravodaj ČRo Ondřej Houska a vojenský analytik Martin Koller

S postojem Česka souhlasí i vojenský analytik Martin Koller. "Tento názor považuji za velmi rozumný. Není to žádná nemístná opatrnost, je to naprosto správné. Pravděpodobnost, že by se zbraně mohly dostat do nesprávných rukou, je velká," říká Koller a udává příklad:

"Dnes bojují v Mali lidé, kteří dostali zbraně na boj proti libyjskému vůdci Kaddáfímu a nyní zabíjejí vojáky Francie, která jim zbraně dodávala."

Syrská opozice už dva roky bojuje za svržení diktatury prezidenta Bašára Asada. V zemi za tu dobu přišlo o život na 100 tisíc lidí a nejméně milion uprchlíků hledá útočiště v sousedních zemích.

Aby bylo evropské embargo na dovoz zbraní zrušeno, musely by pro to hlasovat jednomyslně všechny státy. Česko má tedy právo veta. Embargo je obnovováno vždy na tři měsíce, naposledy se tak stalo na konci února, nyní se tedy bude rozhodovat koncem května. Pokud ale Britové a Francouzi prodloužení embarga zablokují, nejsou pak prakticky ničím vázáni.

Ondřej Houska, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme