Zdravotní stav Jana Pavla II. je stabilizovaný

Papeži Janu Pavlu II. se už daří lépe. Od úterního večera je kvůli akutním komplikacím chřipky hospitalizován na římské klinice Gemelli. Podle vatikánského mluvčího je ale zdravotní stav 84letého papeže stabilizovaný, jeho srdeční činnost a dýchání jsou v normálu. Na klinice zůstane ještě několik dní. Předchozí zprávy uváděly, že Jan Pavel II. má těžký kašel, který v případě pacientů s Parkinsonovou nemocí může způsobit udušení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Krátce po 11. hodině dopoledne vatikánský mluvčí Joaquín Navarro-Valls řekl, že celkový zdravotní stav papeže je dobrý a že má pouze mírně zvýšenou teplotu. Nemocný papež se podle jeho slov zúčastnil bohoslužby, kterou pro něj sloužil jeho tajemník monsignor Stanislaw. Mluvčí dále oznámil, že během minulé noci byla papeži poskytována respirační asistence, která umožnila stabilizovat jeho zdravotní stav.

Potvrdil, že Janu Pavlovi II. byl diagnostikován zánět průdušnice a křeče hrtanu jako komplikace chřipkového onemocnění, a dodal, že jeho srdeční činnost a dýchání jsou v normálu. "Můžeme být klidní," zdůraznil vatikánský mluvčí, "dnes není důvod ke znepokojení."

Papež se se zdravotními potížemi potýká už řadu let. Před 13 lety mu byl vyoperován nezhoubný nádor tlustého střeva, o rok později si vymkl rameno a další rok nato si zlomil krček stehenní kosti.

V Itálii se v těchto dnech šíří chřipková epidemie. Podle zdravotníků kvůli chřipce ulehlo na 600 tisíc obyvatel Apeninského poloostrova.

Informace o zdravotním stavu Jana Pavla II. jsou od včerejšího večera na prvním místě zpravodajských relací v jeho rodném Polsku. Média dnes zdůrazňují, že papež spal klidně a dnes se cítí lépe. Listy si všímají, že Svatý otec nebyl umístěn na jednotku intenzívní péče. Leží jako v případech předešlých onemocnění ve svém pokoji na desátém patře kliniky Gemelli.

Deníky také uklidňují veřejnost citacemi lékařů. Ti říkají, že problémy s dýchacími cestami jsou častým průvodním jevem Parkinsonovy choroby, kterou papež trpí. Polští lékaři se domnívají, že Jana Pavla II. převezli na kliniku především z preventivních důvodů - aby zabránili dalším komplikacím, například zápalu plic.

Ve většině polských katolických kostelů a chrámů se lidé modlili za jeho uzdravení. Polská veřejnoprávní televize má zpravodajku přímo v budově nemocnice, kde papež leží. Média nadále uklidňují veřejnost: citují prohlášení Vatikánu, podle kterých není důvod k obavám: papežův stav je stabilizovaný, Svatý otec dobře komunikuje s okolím a v nemocnici zůstane ještě několik dní.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme