Zemřel známý agent FBI zvaný "Hluboké hrdlo"

Ve Spojených státech zemřel Mark Felt - bývalý vysoce postavený agent FBI, který pomohl objasnit aféru Watergate. Její zveřejnění deníkem Washington Post přinutilo v sedmdesátých letech k rezignaci tehdejšího amerického prezidenta Richarda Nixona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mark Felt ve vysílání CNN z dubna 2006 | Foto: AFP

Richard Milhous Nixon byl v roce 1974 prvním a zatím jediným americkým prezidentem, který rezignoval v úřadě. Lví podíl na tom měl Mark Felt, bývalý druhý nejvýše postavený agent FBI, který včera zemřel ve věku 95 let na selhání srdce.

Pod podmínkou zachování anonymity předával tajně informace reportérům listu Washington Post Robertu Woodwardovi a Carlu Bernsteinovi. Ty jim pomohly rozkrýt pavučinu nelegálního politického sledování a úplatkářství - aféru Watergate.

Série jejich článků vedla ke kongresovému vyšetřování a k rezignaci prezidenta Nixona. Jméno informátora, známého pod pseudonymem "Hluboké hrdlo", ale zůstalo více než tři desítky let tajemstvím.

Robert Woodward řekl agentuře AP že on, jeho kolega Carl Bernstein a další zasvěcení v listu Washington Post chtěli prostě dodržet slovo, a proto jeho identitu nikdy neprozradili. Teprve v roce 2005 Felt sám v rozhovoru pro časopis Vanity Fair oznámil, že oním informátorem je právě on.

Mnozí kolegové z FBI ho považovali za zrádce, protože pomohl k pádu svého nejvyššího velitele, prezidenta Spojených států.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme