Žilina se po 16 letech odvrátila od Jána Sloty

Ve velkých slovenských městech se po komunálních volbách ujímá vlády pravice. Nejzajímavější výsledek se ale zrodil v ostře sledované Žilině, kde po 16 letech poprvé neuspěl v boji o primátorské křeslo Ján Slota, jinak také předseda Slovenské národní strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Slovenské národní strany Ján Slota | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Žilina se otřásá v základech, protože za 16 let vlády Jána Sloty se na něj ekonomicky napojilo obrovské množství lidí a firem. Slotovi odpůrci především z řad občanských aktivistů otevřeně popisují korupci a neprůhledné zakázky na radnici, avšak teprve letos vzali kritiku na vědomí i voliči.

Nový primátor Ivan Harman okamžitě po zvolení slíbil personální a především ekonomický audit. Celkově získala opozice vedená SDKÚ v žilinském zastupitelstvu výraznou většinu, a Slovenská národní strana tak poprvé vážně pohořela.

V ostatních krajských městech zasednou v čele radnic také převážně pravicoví primátoři; pravice získala Košice i Bratislavu.

Marika Táborská, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme