Chilský prezident zrušil zvýšení cen jízdného. Při nepokojích v hlavním městě zemřeli tři lidé

Účastník demonstrace proti zdražení cen jízdenek na metro v Santiagu de Chile | Foto: Ivan Alvarado | Zdroj: Reuters

Chilský prezident Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. Kvůli násilí zemřeli v hlavním městě tři lidé, informoval v neděli chilský deník La Tercera. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22.00 do 7.00 hodin, uvádí agentura Reuters.

Santiago de Chile Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Při požáru v supermarketu na okraji hlavního města zemřeli tři lidé, oznámila v neděli starostka Santiaga Karla Rubilarová. Dvě z obětí uhořely, třetí byla podle ní s vážnými popáleninami odvezena do nemocnice, kde svým zraněním podlehla.

Vláda do ulic také poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta nasadila vojáky a prezident Piňera vyhlásil v metropoli výjimečný stav, čímž dal úřadům možnost omezit svobodu shromažďování a pohybu. Ministr obrany Alberto Espina uvedl, že do města nasadí dalších 1500 vojáků.

V Santiagu de Chile protestují kvůli zdražení jízdenek na metro. Prezident vyhlásil výjimečný stav

Číst článek

V noci na neděli pak generál Iturriaga del Campo, který je zodpovědný za bezpečnost metropole, oznámil noční zákaz vycházení, jenž se týká Santiaga de Chile a přilehlých oblastí.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě.

Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme