Při raketovém útoku na americkou základnu v kurdském severním Iráku v noci na úterý přišel o život jeden civilní pracovník a dalších pět lidí včetně amerického vojáka bylo zraněno.
Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil.
V zatykači vydaném nedlouho po prvním výročí útoku na bagdádském letišti se uvádí, že Trump je podezřelý z úkladné vraždy. Za ni by mu v případě odsouzení mohl být uložen i trest smrti.
Velitel íránských Revolučních gard Hossein Salámí údajně během inspekce sil na ostrově Abú Músá přislíbil odvetu za případnou nepřátelskou akci. Informuje o tom agentura AFP.
„Všechny frakce předložily návrh na podmínečné příměří. Zahrnuje všechny síly (antiamerického) odporu včetně těch, které útočí na americké vojenské síly,“ uvedl mluvčí milicí Katáib Hizballáh.
V Íránu popravili Mahmúda Músaví Madžda, který podle Teheránu spolupracoval se CIA a Mossadem a poskytl jim mimo jiné údaje o poloze íránského generála Kásema Solejmáního.
Podle vládních představitelů šlo o cílenou vraždu, za strůjce atentátu však nikoho neoznačili. Policie uvedla, že Hášimího zabili dva střelci na motorce před jeho domem v bagdádské čtvrti Zajúna.
Irácký premiér Mustafa Kázimí naznačil, že bude vůči milicím cílícím na základny a další americká zařízení tvrdý. Zátah je prvním znakem toho, že předseda iráckého kabinetu míní svým slovům dostát.
Letadla přepravila příslušníky tureckých speciálních sil do oblasti severoiráckého údolí Haftanin. Podle tureckého ministerstva obrany předcházelo výsadku intenzivní ostřelování tohoto území.
Pentagon v prohlášení uvedl, že armáda podnikla přesný úder na sklady zbraní milice Katáib Hizballáh. Údery byly podle prohlášení „obranné, úměrné a přímou reakcí na hrozbu“.
Situace v Iráku je napjatá od doby, co americká armáda 3. ledna zabila v Bagdádu vlivného íránského generála Kásema Solejmáního a člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise.
Z opevněné a přísně střežené zelené zóny, kde sídlí irácká vláda a mnoho zahraničních zastoupení, se ozvalo několik velkých explozí, uvedla agentura AFP.
Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. Podle informací bezpečnostních složek bylo na ambasádu vypáleno celkem pět raket. Do areálu dopadly tři z nich.
Výcviková mise byla přerušena v době eskalace konfliktu Íránu a Spojených států. Írán 8. ledna zaútočil na dvě základny v Iráku, útok byl odvetou za zabití velitele íránských jednotek Solejmáního.
V Iráku došlo tento týden k útoku na dvě americké základny. Čeští vojáci jsou ale na jiných a zatím pouze přerušili výcvik, dodává velitel operací, generálmajor Josef Kopecký. Stahováni zatím nebudou.
Mahdí uvedl, že Irák odsuzuje veškeré narušování své svrchovanosti včetně amerického atentátu na Solejmáního a středečních íránských raketových útoků na základny s americkými vojáky v Iráku.
V iráckém hlavním městě Bagdád zaznělo ve středu večer několik hlasitých výbuchů. Po nich se podle agentury Reuters rozezněly sirény poblíž americké ambasády.
Spojené státy a Írán si vyměňují výhrůžky a předhánějí se v počtu cílů, které si vzájemně plánují zničit. Co se na Blízkém východě bude dít dál po smrti vlivného íránského generála Kásema Solejmáního?
Americký ministr obrany uvedl, že neví, odkud dopis pochází. Šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley následně uvedl, že dopis je pravý, ale jednalo se o nešikovně formulovanou pracovní verzi.
Na smutečním obřadu za Solejmáního to prohlásil velitel letectva íránských revolučních gard. Pomstu hlásá i velitel libanonského Hizballáhu. Severoatlantická aliance stojí za Spojenými státy.
Ministerský předseda poslancům řekl, že v letech 2011 až 2014 nebyli v Iráku žádní cizí vojáci a vztahy se Spojenými státy kvůli tomu podle něho neutrpěly.
Podle Trumpa dělá Teherán mnoho let jen problémy. „Budiž toto VAROVÁNÍM, že když Írán zaútočí na Američany nebo americký majetek, vytipovali jsme 52 íránských míst,“ uvedl prezident na twitteru.
Incident se odehrál v době mimořádného napětí mezi Íránem a USA, jejichž bezpilotní letoun v pátek zabil v Iráku předního íránského generála Kásema Solejmáního.
Generál Kásem Solejmání byl zabit v noci na pátek na rozkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa, což zvedlo vlnu nevole. Kvůli situaci přerušila Severoatlantická aliance výcvik iráckých jednotek.