berlínská zeď

Proč jsou Berlíňané vstřícní k migrantům? Sami byli uprchlíci, připomíná novinářka

|Matěj Skalický |Zprávy ze světa

Německo poslední měsíc čelilo čtyřem teroristickým útokům, dva z nich spáchali žadatelé o azyl. Kancléřka Angela Merkelová přesto zůstává v politice otevřených dveří neoblomná. To vše ve dnech, kdy si Německo připomíná 55 let od stavby Berlínské zdi, která v minulosti rozdělila nejen Východ a Západ, ale hlavně roztrhla rodiny, přátele, sousedy. Stejně jako třeba současná válka v Sýrii. Němci tomu rozumí a chtějí pomoct.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Ploty se nestaví jen na hranicích. Jeden má vyrůst i kolem zbytku Berlínské zdi

Nejdelší a turisty nejvyhledávanější kus Berlínské zdi skončí sám natrvalo za plotem. Takzvanou East Side Gallery má ocelová bariéra ochránit před vandaly a nenechavými návštěvníky německé metropole, kteří se s oblibou na betonový kolos zvěčňovali. Berlíňanům se ale nový nápad, jak zachovat zbytky tohoto symbolu studené války, příliš nelíbí.

|Pavel Novák, ČRo |Zprávy ze světa

Nechceme mít rozdělený Jeruzalém. Opatření jsou jen dočasná tvrdí, izraelský velvyslanec

V Jeruzalémě kvůli přibývajícím útokům na Izraelce zavádějí speciální bezpečností opatření. Policie posílila kontrolní stanoviště a například přehradila betonovými bloky některé cesty v arabské části východního Jeruzaléma. Do ulic vyslala navíc 300 policistů. Podle izraelského velvyslance v Praze Garyho Korena ale Izrael nechce v Jeruzalémě budovat novou Berlínskou zeď a opatření jsou jen dočasná.

|Pavel Polák, Veronika Sedláčková, kov |Zprávy ze světa

Německým slovem roku je 'Lichtgrenze', světelná připomínka pádu Berlínské zdi

Německým slovem roku 2014 je výraz Lichtgrenze neboli světelná hranice. Slovo označuje působivou instalaci, která vyrostla v centru německé metropole u příležitosti oslav 25 let od pádu Berlínské zdi. Slovo roku, které by mělo odrážet to podstatné z politického, hospodářského či společenského života v zemi, vybírá už skoro čtyřicet let Společnost pro německý jazyk.