Merkelová s Orbánem si připomněli Panevropský piknik. Před 30 lety předznamenal pád železné opony

Angela Merkelová a Viktor Orbán | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán si v pondělí v Šoproni na západě Maďarska společně připomněli 30. výročí od takzvaného Panevropského pikniku, který předznamenal pád berlínské zdi a železné opony, informovala agentura DPA. Šéfka německé vlády navštívila Maďarsko poprvé od roku 2014.

Šoproň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piknik v srpnu 1989 uspořádala Panevropská unie společně s tehdejší protikomunistickou maďarskou opozicí. Kvůli němu se na tři hodiny otevřel přechod z Maďarska, kam se v létě 1989 stáhly tisíce obyvatel Německé demokratické republiky toužících po emigraci na Západ.

Stovky běžců zdolaly 160 kilometrů po trase Berlínské zdi. Od jejího pádu letos uplyne přesně 30 let

Číst článek

Kancléřka při pondělní vzpomínkové akci poděkovala Maďarsku za otevření hranic v roce 1989 i za přínos pro německé sjednocení. „Z pikniku se stal největší hromadný útěk z NDR od stavby (berlínské) zdi v roce 1961. Stala se z něj světová událost,“ řekla kancléřka po ekumenické mši v evangelickém kostele v Šoproni na hranicích s Rakouskem.

„Šoproň je příkladem, kolik toho mohou Evropané dosáhnout, když se budeme odvážně zasazovat za naše nedělitelné hodnoty,“ řekla Merkelová.

Apelovala také na schopnost kompromisu států EU v palčivých otázkách: „Měli bychom si být vědomi, že národní blaho vždy závisí na společném blahu evropském,“ uvedla na tiskové konferenci po boku maďarského premiéra Orbána, s nímž se v posledních letech dostávala do střetu v otázkách migrace i vlády práva v Maďarsku.

Orbán měl v pondělí pro Merkelovou slova chvály. Uvedl, že kancléřka se těší „úctě maďarského národa“, neboť se zasazuje o soudržnost Evropy. Vyzdvihl, že bez znovusjednocení Německa by Maďarsko nemohlo být osvobozeno od sovětské nadvlády. Dodal také, že jednotu Evropy nelze považovat za dokončenou.

Hraniční přechoď u Šoproně

null

null

Podle DPA tak řekl v narážce na nesoulad mezi Budapeští a Berlínem zejména ohledně přístupu k migraci – zatímco Orbán dlouhodobě vystupuje proti přistěhovalectví, Německo obviňuje maďarské vedení z autoritářských tendencí.

Merkelová se s Orbánem krátce setkala na šoproňské radnici a oba poté vystoupili na tiskové konferenci. Krátký společný program je podle hodnocení DPA ukázkou toho, nakolik jsou dnešní německo-maďarské vztahy napjaté.

Kancléřka se vyhýbala návštěvě Maďarska od chvíle, kdy v roce 2015 vypukla uprchlická a migrační krize a kdy byla mimo jiné v Maďarsku terčem ostré kritiky za svou vstřícnou migrační politiku.

Lidé překračující maďarsko-rakouskou hranici

null

null

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme