chemický útok

| ČTK, ZW ČRo |Zprávy ze světa

Velvyslankyně USA při OSN: Jsme připraveni k další akci v Sýrii, snad nebude potřeba

SLEDUJEME ONLINE: Spojené státy v reakci na údajný chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za "americkou agresi". Podle syrské státní agentury si útok si vyžádal nejméně devět životů, včetně čtyř dětí z oblasti poblíž základny, několik zraněných a výrazné materiální škody. Zatímco syrská opozice a partneři Spojených států krok uvítali, Rusko ho považuje za protiprávní a po Washingtonu bude požadovat vysvětlení.

| ČTK |Zprávy ze světa

Hrůzná urážka lidstva. Můj vztah k Asadovi se hodně změnil, reagoval na chemický útok Trump

Americký prezident Donald Trump považuje úterní chemický útok v Sýrii za „děsivý a nepopsatelný". „Je to hrůzná urážka lidstva," řekl Trump podle agentury Reuters při setkání s jordánským králem Abdalláhem II. v Oválné pracovně Bílého domu. Česká republika by mohla odvolat velvyslankyni, pokud se prokáže, že incidentem stojí Asadův režim, řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je ale opačného názoru.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Syrská armáda vyklízí velitelské objekty v Damašku, ve strachu z útoku prchají i obyvatelé

V sobotu se očekávají výsledky šetření OSN v místech údajných chemických útoků v syrském Damašku. Nepotvrzené informace hovoří o tom, že útoky spáchal mladší bratr prezidenta Asada Máhir na vlastní pěst. Máhir Asad velí čtvrté brigádě syrské armády, která brání Damašek. V předtuše mezinárodního útoku mezitím mnozí Damaščané město opustili a odjeli na venkov.

|Veronika Sedláčková, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Chemický útok se zamaskovat nedá, pravdu odhalí lékaři, říká vojenský expert

Inspektoři OSN v Sýrii zkoumají druhý den okolnosti údajného chemického útoku, který měl na předměstí Damašku připravit o život stovky lidí. Mají ale šanci zjistit, co se opravdu odehrálo, i když se na místo dostali s týdenním zpožděním? Podle bývalého příslušníka elitní protichemické jednotky to až tak složité není, rozhodující přitom budou zjištění lékařů.