dalajláma

Schůzka s dalajlamou? Herman ze sebe udělal hrdinu a porušil dohodu, kritizuje Zaorálek

| ČTK, Barbora Benešová, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

„Herman ze sebe udělal hrdinu.“ Těmito slovy reagoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na schůzku Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. V diskuzním pořadu televize Prima uvedl, že pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů bylo nutné. Ministr kultury prý schůzkou porušil dohodu.

| dab |Zprávy z domova

Průzkum pro Český rozhlas: V kauze vyznamenání pro Bradyho věří víc lidí Hermanovi než Hradu

Celé dvě třetiny občanů Česka nesouhlasí s prohlášením čtyř ústavních činitelů, ve kterém se distancovali od schůzky ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlamou. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Většina lidí si také myslí, že by prezident Miloš Zeman měl Jiřího Bradyho vyznamenat.

| ČTK |Ekonomika

Partnerství s Čínou? V Polsku jsou o pět let dál, panuje tam rozčarování, říká analytik

Vzájemný obchod s Čínou se letos snižuje, příliv čínského kapitálu do tuzemských firem klesl a řada ohlášených vstupů čínských firem má zpoždění. Vyplývá to z vyjádření firem a analytiků. Objem čínských investic v Česku, které dojednala agentura CzechInvest, ovšem stoupá. Analytici vliv Číny na českou ekonomiku nepřeceňují.

| ČTK, Zuzana Švejdová, Denisa Šindlerová, ZW ČRo |Zprávy z domova

Sobotka varuje před ‚hradní malostí‘. Zachovejte se jako státník, vzkázal Zemanovi

Miloš Zeman by měl dokázat, že je skutečným státníkem a vyznamenat Jiřího Bradyho, napsal na Twitteru Bohuslav Sobotka. Premiér tak v sobotu reagoval na vyostřený spor mezi Hradem a Bradyho synovcem, ministrem kultury Danielem Hermanem. Kvůli reakci Hradu na Hermanovo stkání s dalajlamou už část politické scény oznámila bojkot hradních oslav 28. října.

| ČTK, ČRo, MOS , Kateřina Golasovská, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Herman: Prezident Zeman mi řekl, že za schůzku s dalajlamou nevyznamená mého strýce

Pražský hrad údajně vyzval Daniela Hermana (KDU-ČSL), ať se neschází s dalajlamou, jinak jeho strýci neudělí státní vyznamenání. Zpravodajskému webu Českého rozhlasu to potvrdil sám ministr kultury. Pro Českou televizi zpřesnil, že mu to sdělil přímo prezident Miloš Zeman. Jméno jeho strýce Jiřího Bradyho bylo na seznamu lidí, které má prezident vyznamenat 28. října. Nyní tam podle Hermana i premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že prezident ze seznamu nikoho nevyškrtl.

Ať se ministři nesetkávají s dalajlamou, varovala Čína českého velvyslance v Pekingu

| ČTK |Zprávy ze světa

Čína v úterý pohrozila Česku zhoršením vztahů kvůli schůzkám politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ve stejný den večer vydali nejvyšší čeští ústavní činitelé prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. O zveřejnění prohlášení rozhodl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Hrad. Prohlášení kritizovali politici, univerzity či nevládní organizace

|Andrea Kubová |Zprávy z domova

Kvůli setkání politiků s dalajlamou byla na Hradě čínská velvyslankyně, oznámil Kmoníček

Návštěvu tibetského duchovního vůdce dalajlamy v České republice řešila na Pražském hradě čínská velvyslankyně. Mluvila s ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem, který ji ujistil, že Česko svoji politiku nezměnilo. Schůzku Českému rozhlasu sám potvrdil. V úterý ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů.

| ČTK |Zprávy z domova

Prohlášení o Číně připravil Zaorálek. Plně odpovídá pozici vlády, řekl Sobotka

Úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů o vztazích s Čínou plně odpovídá pozici vlády, řekl ve středu premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Ústavní činitelé mají podle něj právo vyjadřovat se k zahraniční politice, za kterou zodpovídají, stejně jako má každý právo scházet se, s kým uzná za vhodné. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ze stejné strany prohlášení pouze opakuje principy strategického partnerství Česka s Čínou.

|Jan Kaliba, Nikola Šrámková |Fotbal

Zlepšovat vztahy Číňanů a Tibeťanů může i fotbal

Vztah Číny a Tibetu je stále živý problém, což v těchto dnech připomíná návštěva duchovního tibetského vůdce dalajlamy v Česku. Svou roli při snaze zlepšovat soužití Číňanů s Tibeťany a naopak má i fotbal. Čína už v minulosti dokázala využít sportu politicky či společensky, naposledy to bylo výrazně vnímáno při olympijských hrách v roce 2008.

|David Jakš |Zprávy z domova

Václav Havel už tu není, ale jeho ideje zůstávají, říká tibetský duchovní vůdce dalajlama

Havel je pryč, měl ale své ideje, které ho přesahují. Řekl v rozhovoru pro Český rozhlas dalajlama. Do Prahy se tibetský duchovní vůdce vrátil po třech letech. Přijel jako host konference Forum 2000, která si připomíná svého zakladatele a dalajlamova přítele Václava Havla. Heslo letošního ročníku zní Odvaha převzít odpovědnost.

|Ondřej Klapal, Radek Šamša |Zprávy z domova

Dalajlama přiletěl do Prahy. Nakonec se s ním setká ministr kultury Herman i šéf lidovců Bělobrádek

Do Česka se z Bratislavy v pondělí přesunul tibetský duchovní vůdce dalajlama. V Praze bude účastníkem konference Forum 2000, která si připomíná svého zakladatele a dalajlamova přítele Václava Havla. S duchovním se má nakonec sejít ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL, šéf lidovců Pavel Bělobrádek a další představitelé strany. O schůzce byl informován i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který nemá nic proti.