Před budovou gruzínského parlamentu se ve čtvrtek večer sešli lidé k nové opoziční demonstraci, třetí v posledních třech dnech. Protesty vyvolal odpor proti zákonu o takzvaných zahraničních agentech.
Zsuzsanna Szelényiová, která s Viktorem Orbánem zakládala novou liberální Fidesz, v rozhovoru pro iROZHLAS.cz popisuje změnu, kterou strana pod rukama současného premiéra prošla.
Jsme svědky významné změny, která může posílit ústavní systém. Byly to volby o tom, jestli budeme mít demokracii liberální, nebo populistickou,“ míní právník a sociolog Jiří Přibáň.
Turecku se v současnosti ekonomicky nedaří, koncem loňského roku se míra inflace pohybovala nad 84 procenty, přesto ale centrální banka na pokyn prezidenta už od srpna snižuje úrokové sazby.
„Spolupracoval jsem s ústavními soudci a působil jsem jako pedagog i manažer. Myslím, že právě to mohlo senátory přesvědčit,“ říká Svatoň. Čeká na jmenování ústavním soudcem.
Komunismus nutí lidi jednat proti jejich svědomí a zbavuje je osobní svobody. U antikomunismu bychom měli rozlišovat jeho typy podle toho, z jakých mravních zásad vychází.
Vysoká volební účast bývá chápána jako výraz důvěry v demokracii a projev občanské odpovědnosti, tedy jako svátek demokracie. Poslechněte si zamyšlení komentátora Plusu Jana Vávry.
„Odvaha Čechů a Slováků mě v roce 1989 inspirovala. Vidím naději, že se to může stát i u nás,“ říká v rozhovoru hongkongský aktivista Samuel Chu, který vystoupil 17. listopadu na Václavském náměstí.
„Víc lidí se naučilo šetřit třeba ve spotřebě energie. Je vidět, že se to většina lidí naučila díky cenám. A není třeba je tolik poučovat,“ říká sociolog Daniel Prokop.
Biden v reakci na výsledek voleb prohlásil, že to byl dobrý den pro demokracii. Většina republikánských kandidátů totiž podle Anýže popírá výsledky voleb v roce 2020 a tvrdí, že byly zfalšované.
„Když není důvěra ve volby, tak mizí celá demokracie,“ popisuje stav americké společnosti prezident clevelandského Sokola Paul Burik. Nadcházející volby považuje za zkoušku americké demokracie.
Závazek přijetí společné evropské měny sice v nynějším programovém prohlášení kabinetu není, v programu příští vlády by už ale stanovení data být mělo.
Ti, kteří sní o rozpadu velkého autoritářského Ruska na desítky malých demokratických států, se vyhýbají přemýšlení o tom, jak bude vypadat přechod od ‚Mordoru‘ k ‚překrásnému Rusku budoucnosti‘.
Vladimir Putin ukončil svůj nedávný programový projev při příležitosti anexe ukrajinských regionů citátem z díla ruského filozofa 20. století, který je považován za teoretika ruského fašismu.
„Budu mít větší klid na práci. Byl jsem idiot. Novinář. Přišel jsem a chtěl jsem dělat demokracii. Teď budeme konzervativnější,“ říká starosta Pavel Novotný (ODS) v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Blíží se soumrak liberální demokracie? Je možné žít napořád v míru? A jaká je teď politická atmosféra v Česku? Odpovídá uznávaný americký politolog Francis Fukuyama.
Americký politolog, spisovatel a filozof Francis Fukuyama před 30 lety přišel s tezí o konci dějin a převaze demokracie nad ostatními systémy. Jak ji ve světle současných událostí hodnotí?
„Je potřeba, aby stát poskytoval metodickou podporu, aby ředitelé dlouhodobě nebyli jen administrátoři budov, ale poskytovali učitelům podporu metodickou v učení. To je takový dluh českého školství.“
V obecních volbách může být taktika Andreje Babiše úspěšná. K úspěchu ve volbách prezidentských ale bude potřebovat daleko širší elektorát, míní Jan Vávra.
Svjatlana Cichanouská, faktická vůdkyně běloruské opozice, oznámila vznik exilové vlády. Zatím má pouze čtyři členy a kompletní by měla být do září. Jejím cílem je uspořádání svobodných voleb v zemi.
Nespokojenost s demokracií na Slovensku momentálně dosahuje 69 procent. Slovenský sociolog Michal Vašečka předvídá, že tato problematika se materializuje v příštích volbách.
Evropská komise chystá přísnější pravidla proti šíření dezinformací a propagandy. „Co je to dezinformace a kdo to bude definovat?“ zamýšlí se redaktor Deníku N Petr Koubský.
Kde bude v září největší problém s nedostatkem míst pro ukrajinské děti? A co by s tím měla dělat vláda? Podle ekonoma Daniel Münicha je nejdůležitější informované rozhodování státu.
Kitzinger se s republikány rozešel, protože podle něj reprezentují už jen kult Trumpa a ten stahuje Ameriku směrem k autoritářství. Utvrdily ho v tom tento týden i primárky v jeho státě Pensylvánie.
„Všichni cítí, že Orbán byl nejbližší přítel Putina až do poslední chvíle. Mnohým to připomíná druhou světovou válku, když byl Miklós Horthy posledním přítelem Adolfa Hitlera,“ říká András Bozóki.