Pavel v europarlamentu: Síla Evropy spočívá v naší jednotě a rozmanitosti. To je klíč k míru a prosperitě

Klíčem k prosperitě a míru v Evropě je její jednota a rozmanitost, zdůraznil ve středečním projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku prezident Petr Pavel. Evropské volby, které se uskuteční příští rok, budou podle něj pro evropské demokracie příležitostí i výzvou. Prezident zároveň ostře odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině, vyzdvihl evropskou pomoc Kyjevu a apeloval na politiky, aby komunikovali s občany a nedávali prostor dezinformacím.

Video Štrasburk (Aktualizováno: 13:39 4. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské volby, které se uskuteční příští rok, budou příležitostí i výzvou pro demokracie. V projevu v Evropském parlamentu to ve středu prohlásil český prezident Petr Pavel

Evropské volby, které se uskuteční příští rok, budou příležitostí i výzvou pro demokracie. V projevu v Evropském parlamentu to ve středu prohlásil český prezident Petr Pavel | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

V projevu opakovaně odkázal na svého předchůdce Václava Havla, který by 5. října oslavil své narozeniny. Projev Pavel přednesl v angličtině, v úvodu ale promluvil česky i francouzsky.

Nechávali jsme evropské země napospas manipulaci, řekl Pavel. Evropská unie by se podle něj měla rozšířit

Číst článek

„Síla Evropy spočívá v naší jednotě a rozmanitosti. To je klíč k míru a prosperitě,“ zdůraznil Pavel.

„Volební kampaň v příštím roce podrobí naše demokracie zkoušce. Doufám, že poslouží jako příležitost ukázat, že evropský demokratický duch je skutečně živý,“ dodal český prezident s tím, že by politici neměli nabízet populistické sliby, ale říkat věci tak, jak jsou.

Odkázal přitom na svou úspěšnou prezidentskou kampaň. Evropu prezident zároveň označil za „nikdy nekončící úkol“. Česká republika podle něj „chápe, že být součástí Evropy jde rukou v ruce se zodpovědností“.

Důvěru občanů podle Pavla neustále podrývají dezinformace, právní stát ale nelze nahradit „právem silnějšího“. Pokud se tak stane, mělo by to podle hlavy státu nedozírné následky pro celou Evropu. Hlavní otázkou podle prezidenta je, jak zachovat otevřenost a zároveň posílit odolnost evropských demokracií.

„Před 23 lety jeden z mých předchůdců a skutečný evropský a světový občan Václav Havel právě v této budově hovořil o potřebě neustále reflektovat a kriticky zkoumat evropské hodnoty, ideály a principy. Od té doby se naléhavost tohoto úkolu nezměnila,“ uvedl Pavel.

Podotkl, že Evropská unie je někdy označována za pomalou a neefektivní, ačkoliv se opakovaně ukázalo, že schopna společně reagovat na výzvy a nalézat kompromisy. To se podle prezidenta ukázalo nejen za pandemie nemoci covid-19, ale například také v oblasti energetické bezpečnosti či pomoci Ukrajině.

Selhání Evropy

Za selhání Evropy označil Pavel její neschopnost zavčas rozpoznat zlo v podobě úmyslů Moskvy s Ukrajinou. Citoval Havla, který v roce 2000 na půdě Evropského parlamentu řekl, že zlu je třeba čelit v zárodku.

Zopakoval, že ruská agrese je porušením mezinárodních norem a nesmí zůstat nepotrestána. Kyjevu by se podle něj mělo dostat vší možné pomoci, neboť „bezpečnost Ukrajiny je i naší bezpečností“ a v sázce je naše svoboda. Vyzdvihl také, že Česká republika v přepočtu na obyvatele přijala více ukrajinských uprchlíků než kdokoliv jiný.

Prezident Pavel: Představa Ruska o jednání o míru je v tom, že předloží své požadavky a svět se s nimi smíří

Číst článek

Pavel odmítl výzvy k ústupkům Rusku v zájmu dosažení míru na Ukrajině. „Míru nelze nikdy dosáhnout za podmínek agresora. Pokud agresor uspěje jednou, bude se snažit uspět znovu a dále,“ uvedl. „Pevně doufám, že se mír na Ukrajinu vrátí. A doufám, že se tak stane brzy. Naděje ale není strategie,“ řekl.

Debaty o budoucnosti EU a o jejím rozšíření jsou podle Pavla propojené a měly by probíhat souběžně. „Rozšíření by mělo být vnímáno jako příležitost k novému nastavení evropské myšlenky. Mělo by být vnímáno jako příležitost k vytvoření efektivnější Unie," řekl prezident.

Předsedkyně EP Roberta Metsolaová v úvodu uvedla, že Pavel je silným hlasem České republiky v Evropě i ve světě | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Vyslovil se také pro zachování silných transatlantických vazeb a vytvoření „celosvětového spojenectví“ demokracií. Evropa by podle něj měla navázat „pragmatická a vzájemně výhodná“ partnerství se zeměmi, které jsou již nyní vystaveny vysoké míře politických, hospodářských a klimatických problémů. V opačném případě nechává otevřený prostor pro své strategické soupeře.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová představila Pavla jako silný hlas České republiky v Evropě i ve světě a poznamenala, že sehrál vedoucí roli v odsouzení brutální ruské invaze na Ukrajinu. Vyzdvihla také loňské české předsednictví v EU a poznamenala, že Česko dobře zná hrozbu, kterou Rusko představuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme