„Protože ruský prezident Putin zneužívá potraviny jako zbraň, musíme tomu čelit novou aliancí pro globální potravinovou bezpečnost, kterou na tomto zasedání G7 chceme uzavřít,“ řekla Schulzeová.
Podle zprávy OSN se téměř tři miliony obyvatel Keni nachází ve stavu urgentní humanitární nouze. Dlouhotrvající extrémní sucha způsobují nedostatky vody, potravy i dehydrataci zvířat.
Lidé na jihu ostrova Madagaskar čelí podle Světového programu pro výživu hrozbě hladomoru. Několik let tam totiž nepršelo a v půdě tak není možné vypěstovat plodiny.
Hudebníci po celém světě spojili své síly proti klimatické krizi, hladomoru či nerovnosti v očkování. Na 24hodinovém koncertu Global Citizen Live vystoupily a ještě vystoupí desítky umělců.
„Když jsem se vrátila domů a řekla jsem matce, že mě znásilnili a že si myslím, že bych mohla být těhotná, vyhodila mě z domu a řekla: Jak můžeš otěhotnět s těmito zabijáky?“ popisuje 19letá dívka.
V dubnu Kim nečekaně přiznal, že očekává hrozící útrapy srovnatelné s dobou hladomoru v 90. letech. Celkové množství Severokorejců, kteří v té době umřeli hladem, není známo.
Kim již dříve řekl, že KLDR čelí „doposud nejhorší situaci“ kvůli několika faktorům, včetně pandemie nemoci covid-19, amerických sankcí a přírodních neštěstí z loňského léta.
Pozornost na české kulturní scéně poutá nový film Agnieszky Hollandové Šarlatán. Zasloužil by si ji ale i její předchozí snímek Pan Jones, pojednávající o hladomoru v Sovětském svazu ve 30. letech.
„Vždy se poučí ten, kdo má nějakou osobní zkušenost,“ připomíná ve Studiu Leonardo Michal Hejcman z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity.
Experti vyzvali aktéry konfliktu k okamžitému zastavení násilí na civilistech a vzkázali dalším státům, aby do Jemenu neposílaly zbraně. Zřídili také seznam osob podezřelých z mezinárodních zločinů.
Úřady odhadují, že desetitisíce tun rýže budou zemi stát 108 milionů dolarů (více než 2,4 miliardy korun). Rýže chce Jižní Korea poslat na začátku září.
Hudajdá je cílem ofenzivy provládních sil podporovaných Saúdskou Arábií. Šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, nyní v některých čtvrtích města zarputile vzdorují postupu provládních sil.
Sedmiletou dívku Amalu Husajnovou zachytil fotograf amerického deníku The New York Times. Snímek vyvolala šok a pobouření. Podle OSN hrozí hladomor až 14 milionům Jemenců - téměř polovině obyvatel.
Promarněná příležitost pro diskusi o lidských právech. Tak vidí spektakulární setkání v Singapuru někteří z těch, jimž se ze Severní Koreje podařilo uprchnout.
Chudoba, nedostatek potravin, inflace a špatná bezpečnost v důsledku vlády prezidenta Nicoláse Madura v roce 2017 dále rostly a sílily. A překonaly veškerá očekávání.
V roce 2050 má podle odhadu OSN lidská populace dosáhnout počtu 9,7 miliardy obyvatel. Řada vědeckých studií tvrdí, že při současném způsobu produkce potravin není možné takové množství lidí uživit.
Jemen se potýká s celosvětově nejhorším hladomorem za posledních několik desetiletí. Potvrdila to organizace OSN. V zemi už několik let zuří občanská válka.
Obyvatelé Jemenu čelí hrozbě hladomoru biblických rozměrů, prohlásil Jan Egeland, předseda Norské rady pro uprchlíky a poradce OSN pro humanitární pomoc Sýrii. V zemi od roku 2015 zuří občanská válka.
V části Jižního Súdánu začal hladomor. Oznámily to Spojené národy a potvrzuje to i jihosúdánská vláda, podle které teď hladomorem trpí přes 100 tisíc lidí. Ohrožený je další milion.
Keňský prezident Uhuru Kenyatta v pátek vyzval mezinárodní společenství, aby jeho zemi pomohlo bojovat se suchem. To ohrožuje nejen lidi, ale i zemědělství a volně žijící zvířata. Prezident proto nynější sucho označil za národní katastrofu. Se suchem se teď v Keni potýká 23 ze 47 oblastí, uvedla agentura Reuters. Téměř třem milionům lidí tam podle Červeného kříže hrozí hladomor.
Kvůli suchu, které již trvá dva po sobě jdoucí roky, hrozí v Etiopii hladomor. Druhá nejvíce obydlená země subsaharské Afriky proto podle OSN potřebuje humanitární pomoc ve výši 900 milionů dolarů (22,7 miliard korun). Informovala o tom agentura Reuters.
Přibližně 49 milionů lidí bude v jižní Africe čelit důsledkům sucha, které zhoršuje klimatický jev El Niño. Oznámil to dnes Světový program pro výživu spadající pod OSN. V polovině ledna přitom organizace odhadovala, že kvůli suchu hrozí hlad až 14 milionům obyvatel.
Jedna z nejbarevnějších a nejrytmičtějších sportovních akcí světa dospěla do své rozhodující fáze. Na fotbalovém Poháru afrických národů v Jihoafrické republice se chystá čtvrtfinále. Postoupli mimo jiné i hráči Mali, tedy země, kde vrcholí ozbrojený konflikt, který pomáhá řešit i francouzská armáda.
Severní Koreu údajně postihl další hladomor. V Jižních provinciích země už podle odhadů zemřelo asi 10 tisíc lidí. Hlad některé Severokorejce údajně dohání i ke kanibalismu. Informovala o tom japonská tisková agentura Asia Press.