Prvním čtením prošla novela zákona o oddlužení. Podle šéfa PAQ Research je to správný směr, avšak stále zůstávají otevřená dvě velká rizika. Nemáte totiž jistotu, že se někdy oddlužíte.
Vláda schválila novelu insolvenčního zákona, která zkracuje dobu oddlužení z pěti let na tři. Má za úkol zefektivnit a zjednodušit proces oddlužení, aby se lidé snadněji dostali z dluhové pasti.
Ministerstvo také navrhuje zrušit podmínku, že dlužník musí splatit alespoň třicet procent dluhu, aby byl po pěti letech od zbývajících dluhů osvobozen.
Podle statistik ministerstva spravedlnosti využilo mimořádné moratorium v první vlně jen 61 podnikatelů. Vláda připravila i další pomoc dlužníkům v době pandemie koronaviru.
Během pandemie koronaviru exekutor ženě obstavil účet. Strhl z něj peníze kvůli dluhu manžela, který ho přitom sám splácí v osobním bankrotu. Rodina výpadek ustála jen díky pomoci příbuzných.
Změna by pomohla například Filipovi z Prahy, který se zadlužil hlavně půjčkami na bydlení. „Kdybych neměl rodinu a maminku, která mě finančně pomáhala, tak bych to nedal,“ řekl Radiožurnálu Filip.
Podnikat v oddlužování se už od loňského července nesmí. Platí sice novela insolvenčního zákona, která podnikání má zamezit, v praxi ale některé firmy dál vybírají od lidí tučné částky.
V lednu bylo vyhlášeno 1006 osobních bankrotů, což bylo o 124 více než v prosinci. Zároveň bylo podáno 1016 návrhů na osobní bankrot, o 32 méně než o měsíc dříve.
Omezit šikanující insolvenční návrhy a podvodné oddlužovací firmy - to je hlavní cíl vládní novely insolvenčního zákona, kterou v prvním kole projednávání schválili poslanci. Novela má také zprůhlednit insolvenční řízení a zpřísnit podmínky pro poskytování poradenství v oddlužení.
Návrh na oddlužení budou zřejmě v budoucnu dlužníkům sepisovat jen advokáti, notáři nebo specializované neziskové organizace. Vláda schválila novelu insolvenčního zákona, která má omezit byznys s oddlužováním. Soudy totiž opakovaně upozorňují, že některé agentury žádají po dlužnících tisíce korun za nesmyslné a nepoužitelné rady.
Vládní koalice se vrátí k debatě o změně pravidel pro insolvenční řízení. Novelou zákona chce ministerstvo spravedlnosti zamezit šikanózním návrhům i tomu, aby oddlužování lidí bylo výnosným byznysem. Soudy totiž opakovaně upozorňují, že některé agentury žádají po dlužnících tisíce korun za nesmyslné a nepoužitelné rady.
Ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán je ve funkci sto dní. Ministryni Helenu Válkovou z ANO, která podala demisi, nahradil 12. března. Před jmenováním působil Pelikán na ministerstvu jako první náměstek. Hned po nástupu do funkce ministra označil za své priority nový zákon o státním zastupitelství nebo problematiku insolvencí a exekutorů.
Podávání bezdůvodných insolvenčních návrhů, které mají poškozovat konkurenční firmy, bude do budoucna obtížnější. Poslanci schválili novelu insolvenčního zákona, která má takové šikanózní návrhy ztížit. Bude za ně hrozit pokuta. Novela nyní zamíří k projednání do senátu.