Rekordní pokutu udělila Státní veterinární správa v kauze nedeklarované koniny. Téměř 2,7 milionu korun má zaplatit výrobce ze Zlínského kraje. Rozhodnutí ale ještě není pravomocné, společnost se proti němu může odvolat.
V Česku je další koňské maso vydávané za hovězí. Tentokrát jej obsahují konzervy z Lotyšska. Podle Státní veterinární správy mělo být do České republiky dovezeno 144 konzerv. Určené byly pro prodejny s ruským zbožím. Česká veterinární správa informaci získala z Německa přes systém rychlého varování.
Nizozemský úřad pro bezpečnost potravin nařídil stáhnout z prodeje přibližně 50 tisíc tun hovězího masa. Mohlo totiž obsahovat koninu. Surovina pocházela od dvou velkoobchodníků, kteří ji dodávali nejen nizozemským řetězcům.
Čeští politici si vesměs myslí, že systém kontroly potravin je v České republice dobrý a fungující. Dostatečné informace poskytuje také evropský systém varování, takzvaný RASFF. Přesto se na pulty obchodů dostává závadné zboží, jako například nejnověji konina kontaminovaná analgetikem fenylbutazonem.
Pro některé představuje koňské maso tabu, pro jiné vyhledávanou lahůdku. Většina zákazníků vnímá koninu v poslední době spíše negativně. Pro koňské klobásy pana Stoczka si ale jezdí lidé z celého Polska.
Aféra s koňským masem v Česku pomalu utichá. Dnes začne dokonce švédský nábytkářský řetězec IKEA opět prodávat masové kuličky. Nedávno testy kuliček potvrdily, že výrobky, které měly být jen z vepřového nebo hovězího masa, obsahovaly až deset procent koniny. Firma omezila dodavatele a zpřísnila kontroly.
Salám Herkules vyrobený v Masně Studená pro řetězec Tesco neobsahoval koňské maso. Potvrdily to veterinární testy, které si nechal udělat vlastník podniku, potravinářská skupina Agrofert. Tesco přitom vzorky salámu před několika dny testovalo v Irsku a v Německu. Tamní laboratoře objevily stopové prvky koňského masa.
Salám Herkules obsahující neoznačenou koninu objevil při interních rozborech řetězec Tesco. Výrobek odebírá od českého výrobce Masna Studená, která patří do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše.
Kvůli aféře s koňským masem provádí polská obchodní inspekce velký zátah. Zjišťuje, jestli masné výrobky neobsahují kromě hovězího masa také nepřiznanou koninu. Inspektoři chtějí prověřit co nejvíce obchodů, restaurací a podniků, které maso prodávají.
Výrobky obsahující koňské maso může ve Francii dostat charita. Rozhodla o tom tamní potravinářská inspekce. Na etiketách takových balíčků ale musí být jasně uvedené, že obsahují koninu. Podle ministra pro výživu a spotřebu Benoita Hamona je takové rozhodnutí v souladu se zákonem.
Aféra s koňským masem zneklidnila spotřebitele. Některé lidi sice otázka, zda nevědomky nepozřeli koňské maso, neznepokojuje, jiní s tím ale mají problém. Nejde jim přitom jen o etickou rovinu, strach mají i z toho, že pokud došlo k záměně kvůli nižší ceně koniny, maso mohlo být velmi nekvalitní.
0:40
|Milan Kopp, Ondřej Houska, Vojtěch Kouřímský|Zprávy ze světa
Potraviny s výskytem koňského masa nebude Česko rozdávat chudým. Zmrazená jídla, ve kterých je místo hovězího koňské maso, chce zlikvidovat. Českému rozhlasu to v Bruselu řekl ministr zemědělství Petr Bendl.
Nejprve se v Česku neoznačené koňské maso objevilo v lasagních, pak i v hamburgerech a masových kuličkách. Do Česka byla navíc nejspíš dovezena i čistá koňská svalovina z Irska, která byla deklarovaná jako hovězí. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se v České republice podvody s označením potravin vyskytují, podvody s koninou však obvyklé nejsou.
Aféra s koňským masem se dále rozrůstá, přesto jsou jsou místa a lidé, kteří na koninu nezanevřeli. Například ve středočeském Rožmitálu pod Třemšínem. Město bylo kdysi produkty z tohoto masa proslulé. Koňské karbanátky, guláš i párky tam vyráběl zhruba před třiceti lety místní řezník.
Veterinární inspektoři patrně objevili koňské maso v dalších dvou výrobcích. Jedná se o masové kuličky z hovězího a vepřového masa a mleté hovězí burgery, údajně z dovozu. V pondělí by výsledky měl potvrdit Státní veterinární ústav v Praze.
V Česku je možná další potravina s nedeklarovanou koninou. Mělo by jít o boloňské lasagne firmy Eismann původem z Lucemburska. Varování dostala Státní zemědělská a potravinářská inspekce z Německa. Výrobek u nás distribuuje společnost Eismann z Říčan.