Maso pro farmaceutické účely prodávali jako jídlo, ve Francii je 21 zatčených

Francouzi zatkli 21 lidí kvůli podezření z podvodů s koňským masem. Konina byla určena pro farmaceutické účely, prodávala se ale údajně jako jídlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koňské maso | Zdroj: Reuters

Mezi zatčenými jsou obchodníci, tři veterináři, ale i řezník, který údajně celý podvod vymyslel. Vydělal na tom až 50 tisíc eur.

Policie zkoumá, jak se mohou dostat maso z laboratoří plné antibiotik a jiných léků mohlo dostat do řeznictví v 11 oblastech na jihu Francie i severu Španělska.

Z reakcí ministerstva zdravotnictví vyplývá, že tento druh masa se nikdy neměl na trhu objevit, není určen ke konzumaci. Na druhé straně však údajně neexistuje vážné nebezpečí pro lidské zdraví.

Mluvčí farmaceutické společnosti Sanofi Pasteur Alain Bernal řekl, že firma používá koňské maso pro zrání protilátek při výrobě protijedů. Maso prý bylo zdravé, ale nemělo osvědčení pro lidskou konzumaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podvodech s koňským masem hovořil zpravodaj ve Francii Jan Šmíd a redaktorka Veronika Neprašová

„Mohlo se to týkat stovek koní, pokud k tomu docházelo několik let," dodal mluvčí.

Francie je jednou ze zemí, jimiž letos otřásl skandál s nepřiznaným koňským masem v potravinách, který v Evropě vypukl letos v lednu.

Tehdy se koňská DNA našla v mražených mletých karbanátcích prodávaných v supermarketech v Irsku a Velké Británii. Později se ukázalo, že do podvodů s koninou byla zapletena jatka a obchodníci s masem od Rumunka po Nizozemsko.

Aféra s koňským masem otřášla na jaře také českými obchody. Státní veterinární správa uložila za nedeklarované koňské maso ve výrobcích pokuty ve výši celkem 4 milionů korun.

Vůbec nejvyšší udělili kontroloři společnosti Kovář z Kunovic. Z to, že ve velkoskladě vydávala koninu za hovězí, jí vyměřili téměř 2,4 milionu korun. Společnost ale zatím nezaplatila a usiluje o to, aby byla sankce zrušená.

Reklama na knedlíčky Ikea na parkovišti u obchodního domu IKEA v Malmö ve Švédsku – ilustrační foto | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Pokutovaní prodejci se snažili výši pokuty vymáhat od svých dodavatelů. Úspěch slavil třeba švedský nábytkářský řetězec IKEA.

Jejich masové kuličky totiž patřily mezi ty, které kromě hovězího obsahovaly také nepřiznanou koninu. IKEA za to dostala pokutu 600 tisíc korun, švédský dodavatel ale svou chybu uznal a peníze řetězci vyplatil.

Ještě o padesát tisíc vyšší pokutu vyměřila Státní veterinární správa řetězci TESCO za lasaně společnosti NOWACO. Pokutu už také řádně uhradili a zároveň jí vyúčtovali dodavateli.

Mluvčí řetezce Jiří Mareček doplnil, že Tesco stále testuje své výroby na přítomnost koňské DNA. Od počátku aféry už udělalo více než 600 testů.

Jan Šmíd, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme