Mark Rutte

Nizozemské volby vyhráli liberálové premiéra Rutteho, populista Wilders uznal porážku

| ČTK, Filip Nerad, dp |Zprávy ze světa

Středeční parlamentní volby v Nizozemsku jasně vyhrála Lidová strana pro svobodu a demokracii premiéra Marka Rutteho. Ve 150členném parlamentu bude mít 33 křesel. Po sečtení zhruba 95 procent volebních okrsků je jasné, že na druhém místě s 20 mandáty skončila nacionalistická Strana pro svobodu Geerta Wilderse, která za lidovci oproti očekáváním výrazně zaostala. Wilders již Rutteho vítězství uznal.

|Filip Nerad, Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

K volbám v Nizozemsku přišlo nejvíc lidí za 30 let. Wilders nenaplnil očekávání

Vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho obsadí 30 z celkových 150 parlamentních křesel. Alespoň podle takzvaných exit pollů, tedy anket před volebními místnostmi. Nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) skončila druhá, a to se ziskem 19 mandátů. Její předseda Geert Wilders vzkázal, že boj ještě neskončil. Sčítání kvůli obavám z kybernetického útoku probíhá ručně.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Nizozemci den před volbami řeší spor s Turky. Na tango jsou potřeba dva, řekl premiér

Nizozemci už ve středu budou vybírat parlament. A řada z nich stále neví, komu dát svůj hlas. Rozhodování může ovlivnit současný diplomatický spor Amsterodamu a Ankary kvůli nevpuštění dvou tureckých ministrů do Nizozemí. Výsledek středečního hlasování si tak nizozemští analytici příliš netroufají odhadovat. Turecko nově navíc oznámilo sérii diplomatických sankcí proti Nizozemsku. Ankara například zakázala vstup nizozemskému velvyslanci. Premiér Mark Rutte sankce v úterý označil za bizarní.