Mendelova Univerzita

Mendelova Univerzita v textech na iROZHLASU

|Simona Bartošová, Tereza Kadrnožková |Technologie

Hlídat práci traktoristů pomůže jedinečný systém. Zjistí třeba, jestli nezahálejí

Kontrolovat práci traktoristů nebo bagristů by v budoucnu mohl unikátní systém, který vzniká na Mendelově univerzitě v Brně. Do traktoru namontovaná krabička by snímala nejen otáčky nebo spotřebu stroje, ale také jeho polohu. Zaměstnanci by tak nemohli nechat běžet motor takzvaně naprázdno. Technologii představili odborníci na Polním dnu ve výzkumné stanici v Žabčicích u Brna.

|Ivan Holas |nepoužívat - Věda

Nanočástice selenu zabírají i na rezistentní bakterie, zjistili brněnští vědci

Když se v polovině minulého století začal běžně užívat penicilín a další antibiotika, zdálo se, že lidstvo se navždy zbaví celé řady infekcí. Tyto látky dokonce měly být přidávány preventivně do zubních past a žvýkaček. Dnes už je jasné, že bakterie prohrály bitvu, ne ale válku. Vůči většině antibiotik získaly rezistenci. Vědci z brněnské Mendelovy univerzity proti živým organismům bojují nanočásticemi selenu.

|Ivan Holas |Regiony

Vědci z Mendelovy univerzity objevili účinnou alternativu antibiotik

Šanci na likvidaci nebezpečných bakterií odolných vůči antibiotikům nabízí objev vědců z brněnské Mendelovy univerzity. V pětiletém výzkumu ověřili účinnost nanočástic některých kovů, zejména selenu. Proti postrachu nemocničních zařízení stafylokoku aureus je až dvakrát účinnější než antibiotika a navíc nevzniká rezistence.