Muž, který usedl na lavici obžalovaných, byl šéfem výslechů ve vězení tajné služby v Damašku. Osmapadesátiletý odsouzenec je údajně odpovědný za mučení nejméně 4000 lidí. Nejméně 30 vězňů zemřelo.
O situaci v Saratově i v dalších ruských věznicích tento týden jednal Vladimir Putin s prezidentskou radou pro lidská práva. Experti upozorňují, že nejde o ojedinělý případ.
Díky Sergeji Saveljevovi svět spatřil důkazy o mučení v ruských věznicích. Běloruský programátor nyní popisuje svůj útěk z Ruska v době, kdy ho kvůli úniku už vyslýchali ruští agenti.
Ruské úřady začaly vyšetřovat zprávy o mučení ve věznicích poté, co se na veřejnost dostalo video zachycující znásilňování spoutaného vězně ve vězeňské nemocnici v Saratovské oblasti.
„Jedná se o bezprecedentní únik, který v celé zemi rozpoutá zemětřesení. Celkově máme přes 40 gigabytů souborů, které ukazují rozsáhlé mučení,“ říká zakladatel Gulagu.net, který videa zveřejnil.
Nevládní organizace tvrdí, že od informátora obdržela více než tisícovku videí potvrzujících systematické mučení v ruských věznicích. Vězni jsou týráni, aby se přiznali ke spáchání zločinů.
„Pět kolegů drželi v detenčním zařízení více než čtyři hodiny, a během těch čtyř hodin dva z nich zmlátili a brutálně mučili,“ řekl agentuře Reuters novinář Zakí Darjábí.
Série videí, která v minulých dnech zveřejnily afghánské úřady, ukazují vraždění, bití a mučení páchané bojovníky Tálibánu. „Bojím se. Všichni se bojí,“ říká pro kanadskou televizi jeden z Afghánců.
Rada OSN pro lidská práva zveřejnila nové důkazy o údajném mučení obhájkyň ženských práv v saúdských věznicích. Podle dozorců docházelo ve vězení k mučení elektrickými šoky a bičování žen.
Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil na podzim 2018 psovoda Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil.
„Výkon trestu je fakticky mučením. Zkuste si nařídit budík osmkrát za noc a uvidíte, zda se za týden nezblázníte,“ obrátil se Navalnyj na soudkyni, která jej za tato slova napomenula.
Pavel Sevjarynec měl v srpnu vyjít na svobodu, místo toho ho soud tento týden poslal na sedm let do vězení. Pobouření vyvolávají i další případy včetně dvou úmrtí kritiků režimu Alexandra Lukašenka.
Alí Abdar Rahmán se tribunálu vzdal loni. Podle obžaloby patřil k nejvýznamnějším velitelům obávané provládní arabské milice džandžauí, které je přičítáno zabití asi 300 000 obyvatel Dárfúru.
„Poté, co jsem viděla statisíce lidí odhodlaných bojovat za budoucnost, mám určitou naději. Zatím to sice nevypadá příliš optimisticky, skutečně ale věřím tomu, že jsme na cestě k demokracii.“
Burakov před soudem uvedl, že ve vazbě byl podroben „mučení a nelidskému zacházení"“ dozorci jej v noci opakovaně budili a nutili se svléknout. Oba novináři na protest zahájili hladovku.
Mladá Středoafričanka popisuje noc, kdy ji pět Rusů jeden po druhém opakovaně znásilňovalo. „Myslela jsem si, že tu jsou Rusové proto, aby nám pomohli,“ podotýká.
„Lidé, kteří se na mlácení (vězňů) podílejí, jsou z části sadisti, které ponižování a utrpení lidí skutečně těší. Většinou jde ale o lidi, kteří mají strach z následků, pokud příkazy neuposlechnou.“
Pro německou společnost to musí být zvláštní pocit. V době, kdy do Německa vydaly USA bývalého dozorce koncentračního tábora, vrcholil proces s mužem, který sehrál podobnou úlohu jindy a jinde.
Podle verdiktu odsouzený pomáhal na podzim roku 2011 zadržet asi 30 lidí během protestů v syrském městě Dúma u Damašku a v jejich převozu do věznice al-Chatíb.
„Teď nám Pavel prostřednictvím advokáta vzkázal, že mu nastydly klouby a bolí ho nohy. Po vězení a neustálém nátlaku, napětí a rozrušení má časté bolesti hlavy,“ říká manželka běloruského opozičníka.
První okupační výročí v srpnu 1969 provázely velké protesty, které vedení KSČ a státu potlačilo s neobyčejnou brutalitou. „Byla tam docela tvrdá řež,“ vzpomíná expremiér Vladimír Špidla.
Sedm kontejnerů objevili policisté už v červnu ve skladišti v obci Wouwse Plantage nedaleko hranic s Belgií. Šest z nich bylo zařízeno jako vězeňské cely.
Podle brazilských médií prezident použil výraz „pau de arara“, který původně označoval nástroj na přepravování papoušků svázaných a zavěšených na tyči hlavou dolů.
„Podmínky v ruských věznicích jsou hrozné a my je považujeme za určitou formu mučení,“ říká v rozhovoru ukrajinská ombudsmanka, která usiluje o návrat politických vězňů z Ruska zpět na Ukrajinu.