mučení

| moš |Zprávy ze světa

'Nemocnice byla jatka.' Syrští vězni popsali mučení na dohled od Asadova paláce

Pár stovek metrů vzduchem a ani ne dva kilometry po cestě od prezidentského paláce Bašára Asada leží nemocnice 601. Praxi v zařízení, na které v minulosti upozornily hrozivé fotografie, popsalo pro deník Washington Post několik vězňů, kterým se podařilo přežít. Podle nich jsou syrské nemocnice součástí systému na zadržování a likvidaci politických vězňů.

| ČTK |Zprávy ze světa

Špičky Asadova režimu před soudem? Mučení vězňů v Sýrii bude řešit španělská justice

Španělsko bude vyšetřovat představitele syrského režimu prezidenta Bašára Asada kvůli podezření z porušování lidských práv. Rozhodl o tom podle deníku El Mundo v pondělí španělský vyšetřující soudce Eloy Velasco, který přijal stížnost Španělky, jejíž syrský bratr zmizel v Sýrii v roce 2013. Jeho rodina posléze zjistila, že byl zatčen a umučen v syrském vězení.

| moš |Zprávy ze světa

Tříminutové soudy a masové popravy každý týden. Zpráva Amnesty International popisuje zabíjení v syrské věznici

Až 13 tisíc lidí mohlo zemřít od roku 2011 v syrské věznici Sajdnájá severně od Damašku. Tvrdí to mezinárodní organizace Amnesty International, která na základě rozhovorů s 84 vězni, dozorčími a dalšími zaměstnanci zařízení sestavila souhrnnou zprávu. Tu vydala ve čtvrtek a detailně v ní popisuje rozložení i fungování vládní věznice.

|Martin Dorazín, dab |Zprávy ze světa

‚Špagát‘, hlava v záchodě, bití. V ruských káznicích běžná věc, tvrdí političtí vězni

Když se řekne špagát, někdo si představí kus motouzu, gymnastky zase náročný cvik. V ruské vězeňské hantýrce špagát znamená roztahování člověka za ruce nebo nohy, dokud mu nepopraskají šlachy, svaly nebo žíly. Takové metody prý nejsou v ruských věznicích ničím neobvyklým. Vedení věznice IK-7, kde k těmto případům podle svědků došlo, ovšem nelidské zacházení s vězni popírá. Případem se má zabývat i ruský Vyšetřovací výbor.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Ukrajinská tajná služba mučí vězně, tvrdí představitel OSN. Kyjev to odmítá

Kyjev dovoluje ukrajinské tajné službě SBU mučit lidi podezřelé ze sympatií k proruským separatistům a na Ukrajině také existují tajná vězení. Uvedl to britský list The Times s odvoláním na zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivana Šimonoviče. Zpráva OSN podle deníku zaznamenává stovky případů nezákonného věznění, mučení a špatného zacházení s vězni - a to jak ze strany proruských separatistů, tak vládních sil. SBU obvinění odmítla a nevpuštění inspektorů OSN do svých zařízení vysvětlila tím, že v nich žádní vězni nejsou.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Od smrti italského studenta v Káhiře uplynul měsíc. Mluví se i o roli egyptské bezpečnosti

Egyptská policie prý za minulý rok zabila a mučila stovky lidí. Tvrdí to nevládní organizace Nadím, která problematiku mapuje. Nedávné incidenty vyvolaly po dlouhé době pouliční protesty a stávky a podezření se na egyptskou bezpečnost snáší i v případě vraždy italského studenta Giulia Regeniho. Zmizel v Káhiře přesně před měsícem, tedy v den výročí egyptské revoluce.