Někteří myslivci o záměrech úředníků pochybují. „To nemá být odstřel,... to nemá být redukce populace divočáků, to má být masakr,“ cituje portál Wirtualna Polska výzvu myslivce Marka Porczaka.
Medvěd podle myslivců ztratil plachost, a tak ho chtěl hejtman Zlínského kraje Jiří z KDU ČSL nechat zastřelit nebo odchytit. Slovenští lovci dovezli i klec, medvěd ale s přicházející zimou zmizel.
Vlčice byla nalezena 3. srpna u Vrchlabí v ohradě s ovcemi. Odborníci ji vypustili do volné přírody, zvíře ale za několik dní usmrtilo malého psa a vběhlo do restaurace hotelu na Přední Labské.
Myslivci kvůli africkému moru u divočáků zabezpečují čtyřicetikilometrový okruh u Zlína pachovými ohradníky. Opatření má zabránit dalšímu šíření vysoce nakažlivé nemoci mezi zvířaty.
Ohnisko afrického moru prasat u Zlína myslivci zajistí pachovými ohradníky. Veterináři zároveň plánují začátkem příštího týdne zákaz vstupu do oblasti nálezů nakažených zvířat.
Zástupci ministerstva zemědělství budou ve čtvrtek jednat s myslivci o vybíjení divokých prasat v okolí Zlínska, kde se vyskytl africký mor prasat. Nejspíš umožní zakázané techniky lovu.
Myslivci našli v sobotu ráno ve Hvozdné u Zlína uhynulou bachyni. Zatím není známo, zda samice prasete divokého měla africký mor prasat. Nákaza se již potvrdila u tří divočáků.
Porušení zákazu vstupu do lesa by turisty nebo houbaře mohlo přijít draho, výprava do uzavřeného lesa se v budoucnu totiž nejspíš prodraží. Vláda schválila novelu mysliveckého zákona, podle které by pokuta za zakázaný vstup do honitby mohla vzrůst až na 30 000 Kč. Ztrojnásobit maximální možnou sankci navrhlo ministerstvo zemědělství. O schválení materiálu informoval na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Proti novele se zvedla kritika, pod petici proti změně zákona se podepsalo skoro 46 000 lidí.
Ve východní části Prahy v sobotu myslivci odstřelují přemnožené divočáky. Akce začne v 08:00 a potrvá zhruba do 14:00. Myslivci kvůli takzvané naháňce vyzývají obyvatele, aby do lesa nechodili. Potíže s přemnoženými divočáky jsou na území Prahy 14, Horních a Dolních Počernic a Běchovic. V uplynulých týdnech zvířata několikrát napadla psy.
Myslivci začnou od pondělí v Mníšku pod Brdy střílet přemnožená divoká prasata. Lovit je budou přímo ve městě, kde zvěř způsobuje každoročně statisícové škody.
S nástupem zimy musí čeští myslivci bojovat s novým nepřítelem. V revírech jim už neřádí pytláci, ale zloději dřeva, kteří ničí krmelce a posedy. Myslivcům tím znemožní, aby s nástupem zimy přikrmovali zvěř. Naposledy lesníkům z bohumínského Pudlova úplně zničili krmelec pro bažanty a posed. Desky a trámky jim pak poslouží jako levné palivo.
Policisté ráno na několika místech republiky kontrolovali myslivce při honech. Například u Unhoště na Kladensku žádné nedostatky nezjistili. Myslivci měli v pořádku doklady i zbraně a nikdo z nich nebyl pod vlivem alkoholu.
Škody za stovky tisíc korun provázejí střety řidičů s migrující zvěří na českých silnicích jen za poslední týdny. Pod koly aut teď končí nejen zajíci a divočáci, ale i vysoká. Nebezpečným nehodám úspěšně brání třeba pachové ohradníky. Jejich stavbu většinou dotují krajské úřady. Myslivci z Želátovic na Přerovsku ale už nechtějí spoléhat na to, jestli jim úředníci dotace na ohradníky schválí, a v nejrizikovějších úsecích je budují sami svépomocí.
Do lesů v okolí Valašského Meziříčí se tento týden zatoulalo medvídě. Zachytila ho fotopast, kterou na místě nastražili myslivci. Ty přítomnost přibližně dvouletého medvěda hnědého překvapila. V oblasti totiž dosud na stejné zvíře nenarazili.
Obce a města v mikroregionu Mníšecko hlásí úspěchy v lovu divokých prasat. Zavedla totiž takzvané zástřelné a myslivcům platí za každého zabitého divočáka. Ti už několik let způsobují problémy okolním zemědělcům, a dokonce pronikají i k lidským obydlím.
Až třetina divočáků v Česku může být nakažená tzv. Aujeszkyho chorobou. Ta sice není přenosná na lidi, mohou se jí ale nakazit třeba psi, kteří na tuto nemoc umírají. Za loňský rok na ni uhynuli v celém Česku dva psi, letos Státní veterinární správa žádný takový případ neeviduje. Někteří myslivci na Českolipsku přesto už kvůli riziku nákazy změnili způsob lovu.
Čeští myslivci vyráží tento víkend do lesů, aby přeléčili spárkatou zvěř. Do krmelců jim nasypou léky, aby je zbavili parazitů. Plošné přeléčení se koná každoročně touto dobou.
Myslivci si letos na Přerovsku naplánovali 113 honů. V části regionu si zastřílí po roční pauze, kvůli nedostatku zvěře totiž loni desítky honů zrušili. Letos se naopak některým mysliveckým sdružením podařilo zvýšit počty zajíců polních.
Myslivci na Vysočině o povolení na noční odstřel zvěře zatím nežádají. Stavy divokých prasat u nás nejsou tak vysoké, aby na ně museli číhat i po setmění, jak jim nově umožňuje zákon. Pro noční lov je třeba speciální zaměřovač – noktovizor, pro jeho držení je ale třeba platné povolení.
Mláďata polní zvěře hynou zbytečně pod koly zemědělských strojů, tvrdí čeští myslivci. Kritizují tak některé hospodáře, kteří do polí vyjíždějí bez předchozí domluvy. Ti by totiž měli sečení hlásit s dostatečným předstihem, aby správci honiteb stačili zvířata včas vyhnat. Největší škody způsobí sekačky píce na srnčím.
Nesprávný způsob sečení pícnin způsobuje myslivcům škody na mláďatech srnčí zvěře. Jako každý rok v této době na to upozorňují správci honiteb. V některých oblastech se totiž nedokážou dohodnout se zemědělci na včasném varování.
Po nájezdech zlodějů zůstala protihluková stěna u bohumínské dálnice plná děr. Nejdříve vypáčili kovové dveře a teď zmizely i provizorní dřevěné zábrany. Otvory ve zdi se na silnici dostává lesní zvěř a umírá pod koly aut. Myslivci chtějí dát na ohrožená místa pachové ohradníky.
Teplotami, které připomínají spíše jaro, mate letošní zima rostliny i zvířata. Mírné počasí přidělává starosti nejen zemědělcům, ale také lesníkům a myslivcům.
Jihomoravští policisté loni řešili 19 případů pytláctví, především vysoké zvěře. Úspěšnost dopadení lovců je ale malá, kolem 15 procent. Myslivci totiž úbytek zvěře hlásí s časovým zpožděním, až po namátkovém sčítání nebo honech.
V Praze 6 se přemnožila divoká prasata. Začala ohrožovat soukromé i veřejné pozemky a domácí zvířata. Dnes ráno na ně proto vyrazili tamní myslivci. Zároveň varují, aby si lidé dávali pozor na své psy.
Výrazný pokles drobné zvěře zaznamenali nimrodi na Přerovsku. Na východě regionu, v revírech kolem Kojetína, tak kvůli úbytku bažantů a zajíců ruší hony. Myslivecký rok letos poznamenaly extrémní výkyvy počasí. Drobná zvěř se také stále častěji stává kořistí zavlečených predátorů.