Strýčkovo tělo mohlo být snědeno kanibaly, prohlásil Biden. Premiér Nové Guineje doufá, že šlo o přeřeknutí

Premiér Papuy-Nové Guineje James Marape prohlásil, že si jeho stát nezaslouží být označován za zemi kanibalů. Reagoval tak na nedávné výroky amerického prezidenta Joea Bidena, který mluvil o osudech svého strýce, jenž zahynul za druhé světové války v Tichomoří.

Port Moresby Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden při návštěvě válečného památníku v Pensylvánii

Joe Biden při návštěvě válečného památníku v Pensylvánii | Zdroj: Reuters

Biden minulý týden při návštěvě válečného památníku v Pensylvánii zmínil, že jeho strýc Ambrose Finnegan sloužil za druhé světové války u vojenského letectva a v květnu 1944 přišel o život, když se jeho letadlo zřítilo v Pacifiku.

Biden přitom naznačil, že strýcovo tělo mohlo padnout za oběť kanibalům. „Jeho tělo se nikdy nenašlo, protože v této části Nové Guineje bylo opravdu hodně kanibalů,“ prohlásil Biden.

Bidenovo vyjádření vyvolalo kritické reakce, podle nichž tvrzení šéfa Bílého domu poškozuje snahy Spojených států o rozšíření vlivu v Tichomoří, kde USA a jejich spojenci soupeří o moc s Čínou.

Fotograf pobýval v jednom z nejnebezpečnějších měst světa. Podívejte se na snímky z Port Moresby

Číst článek

V neděli se premiér Papuy-Nové Guineje Marape sešel v metropoli ostrovního státu Port Moresby se šéfem čínské diplomacie Wang Iem k jednání o posílení ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi, uvedla agentura Reuters.

„Výroky prezidenta Bidena možná byly pouhým přeřeknutím, ale moje země si nezaslouží být takto označována,“ uvedl Marape v prohlášení zveřejněném v neděli večer. „Druhá světová válka nebyla dílem mého lidu, který byl do tohoto konfliktu zbytečně zatažen,“ dodal Marape.

Papua-Nová Guinea a Šalamounovy ostrovy zůstávají podle Marapeho znečištěny troskami letadel, lodí, lidskými pozůstatky i nevybuchlou municí, která si stále žádá oběti mezi místními obyvateli.

„Možná je vzhledem k výrokům prezidenta Bidena a tvrdým reakcím z Papuy-Nové Guineje a z dalších částí světa načase, aby se Spojené státy pokusily na Papui-Nové Guineji najít co nejvíce pozůstatků druhé světové války, včetně pozůstatků vojáků, kteří přišli o život jako Ambrose Finnegan,“ prohlásil Marape.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme