Z hlediska krajů rostly loni ve čtvrtém čtvrtletí mzdy nominálně v rozmezí od 5,4 do 7,5 procenta, reálně po započtení inflace ale všude klesly. Nejnižší nominální růst zaznamenala Praha.
Vývoj hrubé přidané hodnoty loni podpořil zejména zpracovatelský průmysl a informační a komunikační činnosti. Negativní vliv měla skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.
Proti loňskému říjnu se snížily tržby za prodej potravin o 2,7 procenta a nepotravinářského zboží o procento, za pohonné hmoty se naopak zvýšily o 0,8 procenta.
Meziroční pokles HDP ovlivnily zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností a úbytek zásob. Naopak pozitivně působily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí i zahraniční poptávka.
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Některá média však v posledních měsících o Německu hovoří jako o nemocném muži Evropy.
Ve srovnání s prvním čtvrtletím HDP vzrostl o 0,8 procenta, což Reuters označuje za „slabé tempo“. Za důvody považuje slábnoucí poptávku doma i v zahraničí.
Ve srovnání s loňským květnem tržby za nepotravinářské zboží klesly o 9,2 procenta a za potraviny o 6,4 procenta. Naopak tržby za pohonné hmoty se zvýšily o 11,5 procenta.
V únoru byla meziroční inflace 16,7 procenta, v březnu to bylo o dva procentní body méně, uvedl Český statistický úřad. Podle analytiků to způsobily nižší ceny potravin, pohonných hmot ale i energií.
Po roce konfliktu se jmění 23 ruských boháčů, které činilo 339 miliard dolarů, ztenčilo o pětinu - kleslo o 67 miliard dolarů, uvádí agentura Bloomberg.
Úbytek v populaci zapříčinila historicky nízká porodnost a nejvyšší úmrtnost od roku 1974. Experti OSN předvídají, že populace Číny se do roku 2050 zmenší o až 109 milionů lidí.
Nejnižší míru inflace mělo v předposledním měsíci letošního roku Španělsko, Francie a Malta. Naopak nejvyšší meziroční tempo zdražování zaznamenaly Maďarsko, Lotyšsko a Estonsko s Litvou.
V celostátním měřítku průměrná výše hrubé mzdy stoupla za první čtvrtletí o 7,2 procenta na 37 929 korun. Po započtení inflace ale klesla o 3,6 procenta.
„Jsou to desítky tisíc uzlů po celém světě, takže technicky to není proveditelné. Ostatně i díky tomu má bitcoin takovou cenu,“ vysvětluje odborník na kryptoměny Dominik Stroukal.
Nadále klesá počet lidí v nemocnicích, kteří měli pozitivní test na covid. V sobotu jich bylo 1944, z toho 115 jich bylo v těžkém stavu. Minulý týden celkový počet činil 2170 hospitalizovaných.
Předchozí pátek statistiky evidovaly případů nákazy o téměř 19 tisíc více. Znatelný pokles je i v pířpadě reinfekcí, a to o téměř 3000 případů. V nemocnicích je s nákazou 3120 lidí.
Klesne také maximální výše investiční dotace. V úterý večer se na tom shodla koaliční rada, informoval ve středu mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Šíření covidu-19 v Česku zpomaluje už zhruba od konce listopadu. Tehdy se denní počty nově nakažených dostaly na skoro 28 tisíc, což byl nejvyšší nárůst za dobu epidemie.