Bulharská socialistická strana oznámila, že vzdává další pokus sestavit vládu. Prezident Rumen Radev ale rozpuštění parlamentu podmínil přijetím základních zákonů a schválením změn v rozpočtu.
Tunisko zakázalo vycestovat ze země 12 vládním představitelům. Jsou podezřelí z rozsáhlé korupce v těžbě fosfátů – po odvolání premiéra a rozpuštění parlamentu tak převzal moc prezident Kaís Saíd.
„Nemyslím si, že Matovič je schopný přijmout, že by měl odejít. Už to, že byl k demisi vyzván, bylo něco, co pro něj muselo být těžce přijatelné,“ řekl šéfredaktor serveru Aktuality.sk Peter Bárdy.
Koaliční partner dal také Matovičovi ultimátum – pokud slovenský premiér nepodá ve středu demisi, odejde strana z vlády. Matovič svůj odchod podmínil setrváním ve vládě.
„Žijeme v období, v němž se společenská atmosféra stala turbulentní a tedy ještě méně předvídatelná, než byla před tím. V takové situaci člověk udělá nejlépe, když se řídí svým vnitřním kompasem.“
Třiapadesátiletý šíitský politik se funkce ujímá po Ádilovi Abdalovi Mahdím, který z postu odstoupil loni na podzim v atmosféře protestů proti politické elitě a mizerné ekonomické situaci.
Nepokoje v Tbilisi vyvolala návštěva ruských poslanců, z nichž jeden usedl do křesla předsedy gruzínského parlamentu. To si opozice vyložila jako provokaci.
Ukrajinský premiér Aresnij Jaceňuk dnes předloží parlamentu svou demisi. Začne tak sestavování nové vlády, která by podle prezidenta Petra Porošenka měla vzniknout do týdne. Stále reálnou možností ale zůstávají i předčasné volby.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oznámil, že v úterý odstoupí z funkce ministerského předsedy. Kdo se stane jeho nástupcem, se zatím neví. Jeho odchodem se otevírá cesta k ukončení politické krize v zemi. Jaceňukova vláda totiž v poslední době ztrácela podporu v parlamentu.
Prozatímní prezident ostrovní republiky Maledivy odmítnul výzvu svého předchůdce k odstoupení a rychlému uspořádání voleb. Podle Mohammeda Manika není v malé zemi obklopené Indickým oceánem vhodná atmosféra pro svobodné a férové volby.
Republikáni v noci na dnešek prosadili ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu, svůj plán na zvýšení dluhu Spojených států. Demokratický Senát jej ale záhy zamítnul. Dluhová krize v zemi tak stále trvá a čas do 2. srpna, po kterém zemi hrozí bankrot, se krátí.
Podobné titulky jako v českých médiích jsou k vidění i na Slovensku. Vládní krize je zažehnaná, opozice chce ale stejně zkusit vládu shodit. Český i slovenský kabinet vládnou prakticky stejnou dobu od loňského léta. Vláda premiérky Ivety Radičové teď čelí už několikátému problému.