Putin zakázal ruským aerolinkám létat do Gruzie, v zemi vypukly protivládní a protiruské protesty

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek v zjevné reakci na politickou krizi v Tbilisi, kde vypukly protivládní a protiruské demonstrace, zakázal ruským aerolinkám od 8. července létat do Gruzie. V zemi ve čtvrtek demonstrovaly tisíce lidí, při srážkách s policií bylo zraněno přes dvě stě účastníků a policistů. Prezidentka Salome Zurabišviliová podezřívá z vyprovokování nepokojů Rusko.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Gruzii vyvolala návštěva ruského poslance Sergeje Gavrilova.

Protesty v Gruzii vyvolala návštěva ruského poslance Sergeje Gavrilova. | Foto: AP | Zdroj: Reuters

„Od 8. července se ruským leteckým společnostem dočasně zakazuje uskutečňovat vzdušnou přepravu občanů z území Ruské federace na území Gruzie,“ citovala z dokumentu agentura TASS.

Putinův výnos také doporučil cestovním kancelářím, aby se po dobu zákazu zdržely realizace svých zájezdů. Prezident nařídil vládě, aby napomohla ruským občanům v Gruzii s návratem do vlasti.

Protesty v Gruzii si vyžádaly přes 60 zraněných. Demonstrantům vadí návštěva ruského poslance

Číst článek

Ruské ministerstvo zahraničí již dříve doporučilo ruským občanům vyvarovat se cest do Gruzie.

Přímé lety vykonávají podle listu Vedomosti společnosti Aeroflot, Poběda, S7, Uralskije avialiniji, Utair i další firmy. Kromě nich na přímých linkách mezi Ruskem a Gruzií létá gruzínský přepravce Georgian Airways.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov označil prezidentovo rozhodnutí za vynucené opatření. Datum 8. července bylo podle mluvčího zvoleno proto, že v tuto dobu skončí většina zájezdů do Gruzie.

Návštěva ruských poslanců

Demonstrace v Tbilisi začaly předevčírem, kdy se ukázalo, že předseda meziparlamentního pravoslavného shromáždění, které jednalo v gruzínském parlamentu, ruský poslanec Sergej Gavrilov, se usadil v křesle předsedy gruzínského zákonodárného sboru. Opozice to označila za provokaci a urážku, protože Gavrilov zastupoval zemi, která okupuje gruzínské provincie Abcházii a Jižní Osetii. 

Gruzie usiluje o členství v Evropské unii. Prezidentka vidí šanci v brexitu

Číst článek

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová označila Rusko za „nepřítele a okupanta“ a naznačila, že v pozadí protestů stojí „pátá kolona“ Moskvy. Naopak Moskva kritizovala radikální gruzínské politiky za to, co označila za „protiruskou provokací“.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv označil obvinění Ruska buď za důkaz politické nezkušenosti gruzínské prezidentky Salome Zurabišviliové, nebo za pokus svalit vinu za nezvládnutý vnitřní politický konflikt na Rusko.

Protesty pokračují

Dav demonstrantů se pokusil vtrhnout do sídla parlamentu, policie k jejich rozprášení použila slzný plyn, vodní děla i gumové projektily. Média referují o 240 zraněných a třech stovkách zatčených.

Protesty pokračují i v pátek, i když mezitím odstoupil předseda gruzínského parlamentu. Opozice se dožaduje demise ministra vnitra, zodpovědného za čtvrteční zásah, a vypsání předčasných voleb.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme