Premiéři teď ladí formu na jednání Evropské rady, které bude koncem června. Předpokládám, že se budou vytvářet aliance, takže pan premiér bude jistě jednat s partnery z jiných zemí, říká Jourová.
Třicet let po pádu vlády jedné strany tato strana ústy svého vůdce hájí buržoazní stát a je spojencem představitele velkokapitálu ve funkci předsedy vlády. Má to logiku?
Jménem 13 členských zemí Evropské unie zveřejnilo holandské ministerstvo zahraničí prohlášení vyjadřující obavy, že se pod rouškou nouzových opatření porušují principy právního státu a demokracie.
Cesta nové šéfky Evropské komise do Varšavy a její setkání s Andrejem Babišem a Viktorem Orbánem, která se uskutečnila minulý týden v Bruselu, vypadala skoro jako by to byly medové líbánky.
Bukurešť podle protikorupční skupiny Rady Evropy GRECO splnila čtyři ze 13 doporučení ohledně zvládání korupce zákonodárců, soudců a státních zástupců.
Rumuni budou 26. května odpovídat na dvě otázky: zda souhlasí se zákazem amnestií a milostí pro odsouzené za trestný čin korupce, a zda souhlasí se zákazem vydávání vládních nouzových dekretů.
Ministerstvo vnitra pod vedením Jana Hamáčka z ČSSD chce pokračovat v plánu na velký právní úklid. Novým zákonem hodlá zrušit několik stovek zastaralých norem, které ale oficiálně dál platí.
„Prezident se rozhodl přispěchat na pomoc premiérovi, s nímž ho svazuje osudové mocenské propojení jako kdysi s Václavem Klausem,“ píše v komentáři Jiří Leschtina.
Text usnesení, o kterém budou poslanci hlasovat ve čtvrtek, se týká především Malty. Zpráva zdůrazňuje, že vražda Caruanové Galiziové, Kuciaka a jeho snoubenky vyvolala obavy mezi novináři v celé EU.
„Jen vytrvalost Evropské komise může vést ke změnám, jen důrazný postup může tuhle vládu přesvědčit k nějaké změně,“ soudí profesor práva Tomasz Tadeusz Koncewicz z Gdaňské univerzity.
Český premiér pro polský deník Gazeta Prawna nevyloučil, že Česko odmítne podepsat migrační pakt OSN. Mluvil i polských potravinách a Poláky vyzval, aby nevěřili českým novinářům.
Nástup nové vlády premiéra Mateusze Morawieckého v Polsku přinesl začátek skutečného dialogu mezi Varšavou a Evropskou komisí o stavu právního státu v zemi, řekl místopředseda komise Frans Timmermans.
Europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili usnesení, které kritizuje současný stav právního státu v Maďarsku, a vyzvali k zahájení sankčního řízení.
Na odvolávání soudců či žalobců po nedávném pokusu o puč v Turecku reagují předsedové nejvyšších soudů zemí EU. Ti ve společném prohlášení mluví o útoku na nezávislost soudnictví a systémovém ohrožení právního státu. Text prohlášení zveřejnil na webu Nejvyššího soudu ČR jeho mluvčí Petr Tomíček.
Evropská komise dnes poslala do Varšavy své kritické hodnocení stavu právního státu v Polsku. Novinářům to po jednání komise řekl její první místopředseda Frans Timmermans. Dosavadní jednání s polskou stranou se sice podle něj odehrávala v konstruktivním duchu, ke změně neuspokojivé situace ale nevedla. Polský ministr spravedlnosti Ziobro označil názor EK za jednostranný. Verdikt ho prý překvapil a zarmoutil.