salmonelóza

salmonelóza v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Karcinogeny, chemikálie, lepenka. V Brazílii maskovali zkažené maso, může být i v Evropě

Brazilské úřady obvinily největší domácí zpracovatele a vývozce masa, že po léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu místní hygieniky i politiky. V pátek policie uskutečnila razie u dvou největších brazilských masných společností, vláda uzavřela tři závody a pozastavila výkon funkce 33 úředním činitelům.

Obchodní řetězce stahují miliony polských vajec kvůli salmonelóze. Jak je poznat?

|David Černý |Zprávy z domova

Z trojice obchodních řetězců mizí asi tři a půl milionu vajec. Hrozí totiž, že obsahují bakterii salmonely. Z regálů je stahují Kaufland, Tesco a Ahold, který provozuje obchody Albert. Nebezpečná vejce už neprodávají obchody Kaufland. Společnost je stáhla z prodeje hned potom, co ji o riziku v pondělí informovala Státní veterinární správa. Podobně postupuje i Tesco a Albert.

| ČTK, Andrea Kratochvílová |Regiony

V táboře v Hodicích na Jihlavsku onemocnělo 16 dětí salmonelózou. Tábor byl zrušen

Zdravotníci potvrdili salmonelózu u 16 dětí z tábora Kratizna v Hodicích na Jihlavsku. U dalších sedmi hospitalizovaných v nemocnicích na Vysočině se bakteriální onemocnění nepotvrdilo. Kvůli zažívacím potížím, průjmům a vysokým teplotám odvezly v neděli sanitky část dětí do nemocnic, organizátoři pak tábor ukončili.

|Jana Kosová, Jitka Englová |Regiony

V Klatovské nemocnici skončili se salmonelózou další dva lidé

Klatovská nemocnice přijala další dva pacienty nakažené salmonelózou. Oba uvedli, že jedli špagety carbonara z plzeňské vývařovny ZRTAS. Ta prodala 24. července 140 porcí do různých firem a institucí, přes sto lidí pak onemocnělo salmonelózou. Majitel vývařovny zaslal ČRo vyjádření, ve kterém celé situace lituje a je přesvědčen, že ze strany firmy nedošlo k žádnému pochybení. Vzorky odebrané na místě stále zkoumají hygienici. V nemocnicích v Plzni a Klatovech zůstává přes 60 nakažených pacientů.