Schengen

‚Bezvýhradná podpora.‘ Členské státy souhlasí s registračním systémem pro cesty cizinců do Unie

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Členské státy Evropské unie souhlasí s tím, aby se cizinci před cestami na její území povinně registrovali. Elektronický systém ETIAS tento týden navrhla Evropská komise jako součást bezpečnostních opatření na ochranu schengenského prostoru. Lidé ze zemí, s nimiž má Unie bezvízový styk, budou muset ke vstupu získat povolení. Zaplatí za něj v přepočtu 135 korun a platné bude pět let. Nový systém by mohl začít fungovat od roku 2020.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

EU prodloužila hraniční kontroly uvnitř Schengenu o tři měsíce. Česko-německé hranice se nedotknou

O další tři měsíce prodloužila Evropská unie hraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru. Říjnový návrh Evropské komise schválily členské státy. Německo, Rakousko, Švédsko, Dánsko a přidružené Norsko tak mohou do února kontrolovat osoby a vozidla na těch úsecích hranic, kde namátkové kontroly prováděly v posledním půlroce. Česko-německé hranice se nedotknou.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Případný konec Schengenu může podle EK stát až 500 miliard korun ročně

Případný konec volného pohybu v rámci schengenského prostoru může podle Evropské komise stát až 18 miliard eur ročně, tedy skoro 500 miliard korun. Podle Evropské komise takové ztráty hrozí každý rok v případě, že by země Schengenu opět zavedly hraniční kontroly. Komise sečetla údajné ztráty, které by utrpěl přeshraniční obchod nebo turistický ruch.

| ČRo, Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Řecko má tři měsíce na zlepšení kontrol migrantů, shodli se ministři financí EU

Řecko dostalo tři měsíce na to, aby zlepšilo ochranu vnějších schengenských hranic. Návrh dnes v Bruselu formálně potvrdili ministři financí států Evropské unie. Pokud Řecko úkol nezvládne, měly by státy Schengenu nárok zavést nebo prodloužit kontroly na svých hranicích až na dva roky. To by mohlo vést k tomu, že by schengenský prostor fakticky přestal existovat.