Chorvatsko zavádí zákaz nedělního prodeje. Elektronické placení mýtného však zatím nespustilo

Letošní turistická sezona v Chorvatsku je už teď v plném proudu a za týden začne její nejvytíženější období. Co se od loňska v zemi změnilo a s čím by nejen hosté letovisek na pobřeží Jaderského moře měli počítat?

Zahřeb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dubrovník (ilustrační foto)

V Chorvatsku se platí za průjezd dálnicí na mýtných branách. Systém elektronického mýtného zatím není v provozu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Chorvatsko je od ledna v Schengenu, cesta do země by tak měla být rychlejší. Pozemní hranice se Slovinskem a Maďarskem jsou nyní již volně průjezdné bez hraničních kontrol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se od loňska v zemi změnilo a s čím by nejen hosté letovisek na pobřeží Jaderského moře měli počítat?

Od konce března totéž platí i pro letecký provoz v rámci zemí schengenského prostoru. Ani na chorvatských letištích tak už čeští turisté nebudou procházet pasovou kontrolou.

Na hranicích Schengenu se ale ocitla Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Srbsko. Zejména na chorvatsko-bosenských hranicích se dá čekat zesílený provoz už proto, že řada Chorvatů cestuje na jižnější části pobřeží právě přes Bosnu.

V Chorvatsku se platí za průjezd dálnicí na mýtných branách. Na zavádění elektronického systému placení se pracuje, v provozu ale bude nejdříve od konce příštího roku. Tento systém chce země zavést, aby se předešlo vytváření dlouhých kolon ve vytíženějších dnech.

To se netýká jen letních prázdnin a turistů. Kolony se často tvoří například o Velikonocích nebo jiných svátcích, kdy Chorvaté často jezdí za svými rodinami.

Dubrovník je skvělý, gastronomicky i historicky

Číst článek

Zavádění elektronických dálničních známek Chorvatsko neplánuje, nadále se tak má platit za jednotlivé projeté úseky. To se lidem však nelíbí, protože to znamená, že jízda po dálnici nebude levnější.

Chorvatsko je od letošního ledna také členem Eurozóny. Kuna, původní chorvatská měna, se dá bez poplatků a s pevně stanoveným kurzem vyměnit za eura na pobočkách chorvatské pošty, ve finanční agentuře Fina či v komerčních bankách.

Instituce mohou účtovat poplatky za výměnu, ale jenom v případě, kdy by měl někdo na výměnu více než 100 bankovek či mincí.

Chorvatsko také zavádí zákaz nedělního prodeje. Všechny obchody však zavřené nezůstanou. Prodejci si mohou vybrat 16 nedělí v roce, kdy budou mít otevřeno.

Teoreticky se tedy může stát, že turisté najdou zavřené obchody, nejspíš to ale nebudou ty u moře. Mohou to však pocítit například lidé, kteří míří do chorvatského vnitrozemí. Obchodů na nádražích, čerpacích stanicích či tržnic se opatření netýká, ale například pekáren ano.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme