Dohoda o Severním Irsku v Británii projde a udělá tečku za brexitem, tvrdí velvyslankyně v Londýně

Evropská unie a Spojené království se dohodly na řešení vleklých sporů o Severoirský protokol brexitové smlouvy. Zatímco britský premiér Rishi Sunak a předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová to vyzdvihovali jako průlom a nový začátek vzájemných vztahů, na ostrovech se čekal velký odpor. Ten ale nepřišel. „Sunakovi se podařilo dohodu vykomunikovat předem. Pak ji dobře vysvětloval v parlamentu,“ soudí velvyslankyně v Británii Marie Chatardová.

PODCAST BRUSELSKÉ CHLEBÍČKY Praha/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohoda o Severním Irsku a Velké Británii (ilustrační foto)

Dohoda o Severním Irsku a Velké Británii (ilustrační foto) | Zdroj: Český rozhlas

„Předpokládám, že bude schválená velkou většinou hlasů. Teď jsem slyšela odhady, že by proti mohlo hlasovat pouze dvacet až třicet konzervativních poslanců,“ přibližuje česká diplomatka zákulisní informace z britské vládní strany. Podporu nové dohodě s Unií přislíbili také opoziční labouristé.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Dohoda o Severním Irsku v Británii jasně projde a udělá tečku za brexitem, tvrdí velvyslankyně v Londýně

Hlavní neznámou tak zatím zůstává, jak se k ní postaví severoirští unionisté, na jejichž nesouhlasu a neochotě ho plnit ztroskotalo fungování Severoirského protokolu v původní podobě.

Tento odpor vedl i ke kolapsu vlády v Severním Irsku, který trvá dodnes. Pokud ji budou dál blokovat, nebude to podle velvyslankyně Chatardové ale mít vliv na to, že se nová dohoda začne uplatňovat v praxi.

„Tahle dohoda stejně projde britským parlamentem a stejně bude naplňována. Pouze nebude v Severním Irsku funkční vláda a funkční parlament a budou nové volby,“ předpovídá možný vývoj na britské scéně.

„Jakmile ta dohoda bude definitivně schválená a začne se postupně naplňovat, tak si troufám říct, že se brexit už řešit nebude,“ věří česká ambasadorka.

Poslechněte si celý podcast Bruselské chlebíčky, audio je nahoře v článku.

Filip Nerad, agf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme