Sisi

Schůzka Trump-Sísí? 'Setkání spřízněných duší, které oceňují tvrdý postoj'

|Rostislav Matulík |Zprávy ze světa

Britský deník The Times v aktuálním vydání komentuje pondělní schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho egyptským protějškem Abdalem Fattáhem Sísím. Zahraniční komentátor Michael Binyon zdůrazňuje, že jde o setkání spřízněných duší. „Sísí dával patřičně nahlas najevo, že si od Trumpa hodně slibuje. Oceňuje zejména jeho tvrdý postoj vůči terorismu a sliby, že Islámský stát bude vymazán z mapy,“ píšou Timesy.

|Dušan Radovanovič |Zprávy ze světa

Nepřežil zlověstnou atmosféru v ulicích Káhiry. Po stopách vraždy, kterou i po roce halí tajemství

Je to už rok, co bylo v Egyptě nalezeno zmučené tělo zavražděného italského studenta Giulia Regeniho. Případ, který vyvolal mezinárodní roztržku mezi Itálií a Egyptem, je dodnes zahalen tajemstvím. Podle serveru katarské televize Al-Džazíra ale mnoho stop vede do nejvyšších míst egyptské politiky. "Egypťané věřili, že Regeni je špion. Všechna zjištění ukazují na ministerstvo vnitra," tvrdí investigativní novinář Carlo Bonini.

|Štěpán Macháček, mta |Zprávy ze světa

Kvůli kritice prezidenta skončili egyptští hudebníci ve vazbě. Můžou v ní strávit až dva roky

Patnáctidenní vyšetřovací vazbu uvalil egyptský prokurátor na hudebníky ze skupiny Děti ulice. Čtveřice mladých umělců čelí obvinění ze šíření terorismu a z vyzývání k útokům na státní instituce. Své satirické videoklipy zveřejňovala skupina na serveru YouTube a dělala si v nich legraci ze společenských norem i z egyptských politiků.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Putin začal v Egyptě jednat se Sísím, řeč je o Blízkém východě nebo rozvoji vztahů

Egypt a Rusko chtějí ve vzájemném obchodu nahradit americký dolar národními měnami. Pro egyptský list al-Ahrám to potvrdil ruský prezident Vladimir Putin, který pokračuje v návštěvě Káhiry. Se svým protějškem Abd al-Fattáhem Sísím projedná mimo jiné řešení syrské občanské války, na které mají obě země podobný názor. Putinova návštěva Egypta odráží prohlubující se vztahy mezi oběma zeměmi.

|Štěpán Macháček, kap |Hudba

Egyptský zpěvák oslavuje ve svých písních každý režim. Od Mubáraka po Sísího

Jsou umělci, kteří se přizpůsobí každému politickému režimu a pějí chválu tomu, kdo je zrovna u moci. Platí to například i v Egyptě. Lidový zpěvák Šaabán Abd ar-Rahím kdysi opěvoval vládnoucí kruhy prezidenta Husního Mubáraka. Později složil oslavné písně na egyptskou revoluci v roce 2011. Dnes nešetří chválou současného prezidenta Abd al-Fattáha Sísího.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Egypťané slavili v ulicích inauguraci prezidenta, svět přijal Sísího chladně

Abd al-Fattáh Sísí se oficiálně ujal vlády v Egyptě. Jakožto sedmý prezident nejlidnatější arabské země složil přísahu před ústavním soudem. V inauguračním projevu označil Sísí za svou nejvyšší prioritu boj proti terorizmu. Odmítl pak jakékoliv usmíření s těmi, kdo mají na svědomí životy Egypťanů. Sám Sísí přitom loni v srpnu dohlížel na násilné rozhánění islamistických demonstrací, při kterém zahynuly stovky lidí.

|Štěpán Macháček, kap |Zprávy ze světa

Inaugurace egyptského prezidenta Sísího se setkala s chladnou reakcí Západu

Evropskou unii zastupují na dnešní inauguraci nového egyptského prezidenta Abd al-Fattáha Sísího jen velvyslanci členských zemí. Důvodem je znepokojení Západu kvůli porušování lidských práv a svobod v Egyptě po svržení bývalého prezidenta Muhammada Mursího právě Abd al-Fattáhem Sísím. Naopak arabské monarchie, Rusko a další země vyslaly své hlavy státu.

Káhirská horká letní noc se proměnila ve velkou pouliční párty na oslavu nového prezidenta

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Abd al-Fattáh Sísí je definitivním vítězem egyptských prezidentských voleb. Výsledky potvrdila Nejvyšší volební komise. Sísí získal bezmála 97 procent hlasů. Konečná volební účast byla nakonec větší, než ukazovaly předběžné výsledky. Přesáhla 47 procent oprávněných voličů. Okamžitě po vyhlášení konečných výsledků se nad egyptskými ulicemi rozzářily ohňostroje. Sísího příznivci pak hlasitě oslavovali po celou noc.

|Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, kap |Zprávy ze světa

Rusko podpořilo případnou prezidentskou kandidaturu egyptského ministra obrany

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil případnou kandidaturu šéfa egyptské armády na prezidenta. S Abdalem Fattáhem Sísím jednal v Moskvě hlavně o zbrojních dodávkách. Egyptský maršál Putinovu podporu nekomentoval. Zatím ještě oficiálně neoznámil, že se bude o prezidentský úřad ucházet. Jedná se o vůbec první cestu egyptského polního maršála a ministra obrany do zahraničí od loňského svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího.